Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kulig za samochodem może skończyć się nie tylko mandatem, ale także poważnymi obrażeniami

Fot. pixabay.com

56-letnia kobieta została ranna podczas kuligu w pobliżu Kobieli w powiecie lidzbarskim.

Traktor, którym kierował 58-letni mężczyzna, ciągnął dwie pary dużych sań. Na pierwszych saniach przyczepionych do ciągnika siedziała kobieta, na drugich, kolejne dwie osoby – mówi oficer prasowy policji w Lidzbarku Warmińskim komisarz Bartosz Matuszyk:

W trakcie jazdy na nierównościach 56-latka znajdująca się na pierwszych saniach z nieznanych przyczyn spadła na drogę i została uderzona przez nadjeżdżające sanie. Kobieta z obrażeniami ciała została przewieziona do Szpitala Powiatowego w Bartoszycach.

00:00 / 00:00

Policjanci ustalili, że kierowca ciągnika był trzeźwy.

Z kolei na trasie Wozławki-Trutnowo w powiecie bartoszyckim osobowe volvo ciągnęło sanki, na których siedziała 30-latka. W pewnej chwili spadła tak niefortunnie, że wezwano karetkę.

Na miejsce przyjechał zespół pogotowia ratunkowego, ale kobieta odmówiła przyjęcia pomocy medycznej. 24-letni kierowca volvo został ukarany mandatem za stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym i dostał 6 punktów karnych.

Przepisy kodeksu drogowego zabraniają kierującemu m.in. „ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu”. Oznacza to, że nie wolno organizować kuligów ciągniętych przez samochód na drogach publicznych, drogach oznaczonych znakami strefach ruchu oraz w strefach zamieszkania. Warto przy tym pamiętać, że także część dróg polnych ma status dróg publicznych.

A zatem kierowca, który ciągnie samochodem kulig z sankami po drodze publicznej popełnia wykroczenie, za które grozi grzywna w wysokości do 500 zł. Co więcej, zgodnie z taryfikatorem punktów karnych za „ciągnięcie za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu” zostanie mu przyznanych 5 pkt karnych.

Kuligi mogą się więc odbywać z udziałem odpowiednio do tego przygotowanych koni i z dala od dróg publicznych.

 

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wypadek, kulig
Niebezpieczny wypadek koło Elbląga. Trzy osoby trafiły do szpitala

Trzy osoby zostały ranne w wypadku pod Elblągiem. Na drodze powiatowej między Tropami Elbląskimi a Żurawcem dachował samochód osobowy. Wypadek wydarzył się około godziny 20. Z...

Zamknij
RadioOlsztynTV