Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Któż pobieży? Reportaż Marka Lewińskiego

Szopka w Bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie. Fot. A.Podbielska

Przez kilka tygodni w roku stoi w lewej części Bazyliki konkatedralnej pod wezwaniem św. Jakuba w Olsztynie. Uwielbiają ją dzieci, ale i starsi spoglądają z dużym zaciekawieniem. W tym roku ta historyczna szopka mocno się zmieni.

Reportaż autorstwa Marka Lewińskiego opowiada o szopce w Bazylice konkatedralnej w Olsztynie. Okazuje się, że pomysł ubrania figurek w stroje ludowe, należał do Marii Zientary-Malewskiej. Postaci odwiedzające Dzieciątko Jezus okazały się jednak podniszczone i stare, stąd powstała decyzja o ich „przebraniu”. Tego zadania podjęła się siostra Kamila, ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, Dziewicy i Męczennicy; pracująca w olsztyńskiej katedrze. Ona jest główną bohaterką reportażu. Obecni są w nim także proboszcz parafii pw. św. Jakuba ks. prałat, kanonik dr Andrzej Lesiński oraz wikariusz ksiądz Paweł Grzesiak. Reportaż nagrano 12 i 14 grudnia 2017 roku, w prezbiterium i zakrystii katedry, a także w domu siostry Kamili przy ulicy St. Staszica. Tam również znajduje się pracownia siostry, gdzie figurki poddano renowacji.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu pod tytułem „Któż pobieży?”

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szopka, reportaż
Plac Hallera w Lidzbarku zmienił się w Betlejem

Trudno sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia bez tradycyjnej szopki. W Lidzbarku przygotowano szopkę z żywymi zwierzętami. Dziś i jutro Plac Hallera zmieni się w miasto narodzin...

Zamknij
RadioOlsztynTV