Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Które pamiątki są najlepiej zachowane? Trwa konkurs „Zabytek Zadbany”

W konkursie Zabytek Zadbany nagrodzono m. in. Kanał Elbląski. Fot. P. Getka

Do końca stycznia można zgłaszać najlepiej zachowane relikty przeszłości z regionu w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany”. To inicjatywa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Które konkretnie kwalifikują się do konkursu? Wyjaśnia doktor Iwona Liżewska, kierownik oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Olsztynie

Zabytki nieruchome – dzieła architektury, krajobrazy kulturowe, parki. Wszystko to, co w chodzi w zakres określany przez nas zabytkiem nieruchomym, ale też – co jest bardzo ważne – obiekty wpisane do rejestru zabytków. Jeszcze jeden warunek musi być spełniony – są to obiekty przy których prace zakończyły się nie później niż 5 lat od złożenia wniosku.

00:00 / 00:00

Nagroda nie jest materialna, ale przynosi dużo korzyści – przekonuje doktor Iwona Liżewska.

Jest to nagroda w postaci tablicy i  dyplomu, a także upowszechniania przez Narodowy Instytut Dziedzictwa wiedzy na temat obiektu i prac tam wykonanych. Marka tej nagrody i prestiż jaki płynie z tego tytułu, są również cennym dobrem.

00:00 / 00:00

W konkursie Zabytek Zadbany nagrodzono dwa obiekty z Warmii i Mazur: kościół w Kwitajnach i Kanał Elbląski. Wyróżnienia otrzymały m.in. Dom Mendelhsona, Kamienica Naujacka w Olsztynie, a także Wieża Wodna we Fromborku.

Zgłoszenia w tegorocznej edycji można wysyłać do końca stycznia do oddziału Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Olsztynie.

Autor: K. Piasecka
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zabytek, konkurs, video, zabytek zadbany
Nowa edycja programu Maluch+ z korzyścią dla gmin. „Wystarczy sięgnąć po te pieniądze”

Każde dziecko do 3. roku życia, którego rodzice chcą wrócić do pracy, może mieć zapewnioną opiekę. Wystarczy, że gminy sięgną po środki na utworzenie i funkcjonowanie...

Zamknij
RadioOlsztynTV