Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kto dziś pamięta o Berezweczu?

Berezwecz to obecnie dzielnica miasta Głębokie na Białorusi. Przed laty Berezwecz był znany z perły baroku wileńskiego – kościoła i klasztoru bazylianów. Po 17 września 1939 roku w berezweckim klasztorze zorganizowano więzienie NKWD.

Berezwecz. Fot. ze strony istpravda.ru

Wśród uwięzionych byli przedstawiciele różnych narodowości, dominowali jednak Polacy. Chociaż do czerwca 1941 r. działy się tam rzeczy przerażające, najgorsze dopiero miało nadejść. Tym najgorszym okazała się ewakuacja więzienia, wywołana atakiem Niemiec na ZSRR.

Berezwecz. Fot. ze strony istpravda.ru

W czasie okupacji niemieckiej (1941-1944) w klasztorze dalej mieściło się więzienie…. Kiedyś to miejsce służyło Bogu, potem znalazło się w mocy demonów – tak o Berezweczu pisał Eugeniusz Zabiełło.

Kto dziś pamięta o tym miejscu kaźni? W audycji usłyszymy Antoniego Rudaka, Jolantę Iskrę, Stanisławę Szczebiot, Jana Łukaszewicza i Jolantę Bierulę – historyka z OBN w Olsztynie.

Do wysłuchania audycji zaprasza Anna Minkiewicz-Zaremba

00:00 / 00:00

Berezwecz. Fot. ze strony istpravda.ru

Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Z archiwum Jolanty Iskry – dokumenty dotyczące śmierci jej dziadka Bazylego. Fot. Łukasz Węglewski

(amin-zar/łw)

Więcej w Małe Ojczyzny
Tradycje Naszych Dziadków

Muzyczne Warsztaty dla Rodzin Tradycje Naszych Dziadków odbyły się po raz trzeci z inicjatywy Marty Urban-Burdalskiej, psycholog, współzałożycielki Grupy nieformalnej Muzyka Jest Nieskończona. Ostatnie warsztaty karnawałowe...

Zamknij
RadioOlsztynTV