Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kształcenie online będzie łatwiejsze. Szkoły mogą pożyczać komputery uczniom i nauczycielom

Fot. fotolia

Szkoły będą mogły bezpłatnie użyczać uczniom i nauczycielom sprzęt do kształcenia na odległość. Ministerstwo edukacji znowelizowało rozporządzenie dotyczące rozwiązań wdrożonych ze względu na epidemię koronawirusa.

Nowe przepisy umożliwiają także między innymi zdalne podejmowanie decyzji przez rady pedagogiczne, zmiany w regulaminach konkursów i olimpiad przedmiotowych oraz zdalną rekrutację.  Jak podkreśla rzeczniczka MEN Anna Ostrowska, szkoły mogą pożyczać komputery uczniom i nauczycielom, którzy nie mają sprzętu do zdalnej nauki.

Organ prowadzący szkołę może użyczyć na zasadzie umowy cywilnej uczniom lub nauczycielom sprzęt niezbędny do kształcenia na odległość

– wyjaśnia Anna Ostrowska i dodaje, że samorząd może wyznaczyć dyrektora szkoły jako osobę, która będzie podpisywała tę umowę cywilną.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej rekrutacja będzie nadal przebiegała zgodnie z zasadami wyznaczonymi przez samorządy, ale nie trzeba będzie przynosić osobiście dokumentów do szkoły lub przedszkola. Uczniowie i rodzice będą mogli składać wnioski oraz dokumenty zdalnie i przez telefon potwierdzić, czy wniosek został przyjęty i odnotowany w systemie rekrutacyjnym. Wyniki rekrutacji – przy zastrzeżeniu danych osobowych – także będą mogły być podane na stronie internetowej lub wysłane mailem.

Resort edukacji odwołuje także trzeci etap – czyli finał – olimpiad i turniejów. A uczniowie, którzy zakwalifikowali się do tego etapu, otrzymają tytuł finalisty.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, uczniowie, uczeń, nauczyciel, komputer
Zdalne nauczanie jest od dziś obowiązkiem. Do 10 kwietnia nauczyciele będą prowadzić lekcje online

Dziś w życie wchodzą nowe przepisy Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące zdalnego nauczania. Zamiast tradycyjnych metod, klasy, ławek i dzwonków w szkole własny pokój, komputer, tablet lub...

Zamknij
RadioOlsztynTV