Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ksiądz Paweł Hause z Kętrzyna został nowym biskupem ewangelickim diecezji mazurskiej

Ks. Paweł Hause został wybrany biskupem ewangelickim diecezji mazurskiej. Fot. Jarosław Żukowski/nmketrzyn.pl

Ksiądz Paweł Hause zastąpi na stanowisku dotychczasowego biskupa diecezji mazurskiej Rudolfa Bażanowskiego, który przechodzi na emeryturę po blisko 30 latach posługi biskupiej.

Biskup-elekt obejmie swój urząd w czasie uroczystego nabożeństwa, najprawdopodobniej w lutym przyszłego roku w Olsztynie. Księdza Pawła Hause na zwierzchnika diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce wybrał Synod Diecezjalny obradujący w Mikołajkach. Synod jest najwyższą władzą diecezji. W jego skład wchodzą wszyscy czynni duchowni diecezji oraz świecy przedstawiciele każdej parafii.

W pierwszej turze wyborów za kandydatem zagłosowało 24 z 45 obecnych synodałów. Kandydatami na biskupa diecezjalnego byli dwaj księża wytypowani przez konferencję duchownych: ks. Paweł Hause z Kętrzyna oraz ks. Marcin Pysz z Pisza. Z powodów osobistych ks. Pysz zrezygnował z kandydowania.

Biskup-elekt Paweł Hause zapowiada wzmocnienie pracy charytatywnej, dobre reprezentowanie kościoła ewangelicko-augsburskiego na zewnątrz i prowadzenie sprawnej pracy administracyjnej. Podkreślił, że będzie w swej pracy czerpał zarówno z przeszłości i dziedzictwa jak i podążał za obecnymi potrzebami ludzi.

Chcę prowadzić działania, które są pożyteczne i przez które jesteśmy widoczni. Należy wzmocnić dzieło diakonii, czyli pracy charytatywnej na rzecz wszystkich, w naszych domach opieki. Bo przez taką pracę urzeczywistnia się ewangelię. Modlimy się o młodzież i dzieci i z nimi także będziemy pracować.

Ks. Paweł Hause ma 53 lata. Urodził się w Jeleniej Górze, w domu pastorskim. Po studiach na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej został ordynowany w 1993 roku. Praktyki kandydackie odbywał w parafiach w Łodzi, w Krakowie i w Zabrzu.  Był wikariuszem w Zabrzu,  w Ustroniu, a od 1995 roku pełni służbę w parafii w Kętrzynie,  od 18 lat  jako proboszcz.  Jest żonaty, ma troje dzieci.

Autor: PAP/A.Libudzka
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w biskup, ksiądz, religia, kościół ewangelicko-augsburski, ewangelicy, Ewangelicka Diecezja Mazurska, Paweł Hause, biskup Hause
Naukowcy wypełniają białe plamy w życiorysie Mikołaja Kopernika

 Mówił po polsku? Jakie miejsca odwiedził? To pytania, na które starali się odpowiedzieć historycy, znawcy życiorysu Mikołaja Kopernika. Na Warmii  astronom spędził 40 lat. Wykłady odbyły...

Zamknij
RadioOlsztynTV