Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Kamiński: Przez zagranicznych inwestorów byliśmy traktowani jako kraj ręcznych robótek

Krzysztof Kamiński. Fot. B.Świerkowska-Chromy

Krzysztof Kamiński, prezes spółki Alnea ze Stawigudy, był gościem rozmowy gospodarczej Leszka Cimocha.

Spółka Alnea zajmująca się robotyzacją i automatyką na rynku jest od 2011 roku.

Nasza branża dla niektórych jest trochę jak z obszaru science fiction. Automatyka i robotyka to branża, która powinna zagościć w każdej firmie produkcyjnej, nie ważne czy jest to produkcja okien, opon czy przemysł spożywczy (…) Roboty niedługo będą gościły w naszych domach. Powoli zaczynają już gościć, są np. zrobotyzowane odkurzacze.

Krzysztof Kamiński podkreśli, że aby linia produkcyjna miała przysłowiowe ręce i nogi, to trzeba tam postawić robota, którego Alnea nie produkuje, ale kupuje od różnych najczęściej zagranicznych firm.

Szacuję, że wartość dodana robotów i tego co kupujemy to 10-15 procent. Reszta to nasza polska idea i nasi inżynierowie po Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Projektujemy całe linie. Żeby robot mógł być wykorzystany musi mieć narzędzie (…) To cały szereg różnych działań, od mechaniki przez pneumatykę, elektrykę, programowanie. Trzeba nauczyć tego robota funkcji i tego co ma robić.

Prezes spółki Alnea jest przekonany, że Polacy od strony inżynieryjnej są w stanie zrobić wszystko i są jednym z najlepszych narodów na świecie.

Mam na to potwierdzenia od wielu osób z różnych krajów. Pytanie brzmi: jak to później sprzedać? Po co budować polskiego robota i kto go kupi? Na świecie jest ogromna konkurencja w tej branży. Nakłady na promocję i sprzedaż musiałyby być kilkaset razy większe niż na wymyślenie i sprzedaż (…) W Czechach około 50-60 robotów przypada na 10 tysięcy pracowników w przemyśle, w Polsce takich robotów jest nieco ponad 20.

Krzysztof Kamiński ukończył mechanikę i budowę maszyn na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim. Rodzinna firma Alnea zatrudnia 36 osób. Prezes spółki podkreśla, że dzięki rozwiązaniom jakie realizują są w europejskiej czołówce.

Posłuchaj rozmowy Leszka Cimocha z Krzysztofem Kamińskim

Krzysztof Kamiński, prezes firmy Alnea. Fot. alnea.pl

 

 

Redakcja: BSChromy

 

Więcej w Stawiguda, Krzysztof Kamiński
Krzysztof Kamiński: Zrobimy wszystko, aby nasze województwo się rozwijało

"Ostatnio ograniczaliśmy się, a nie rozwijaliśmy. Mamy nadzieję, że to się teraz zmieni na Warmii i Mazurach - mówił goszczący w Porannych Pytaniach Krzysztof Kamiński, nowy...

Zamknij
RadioOlsztynTV