Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Jurgiel: PiS ma program, który pozwoli na szybkie dogonienie bogatszych regionów Polski i Unii Europejskiej przez Warmię, Mazury i Podlasie

Wywalczenie jednolitych dopłat bezpośrednich dla wszystkich krajów członkowskich będzie bardzo trudne, ale jest na to pewna nadzieje powiedział w Porannych pytaniach były minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Jeśli chodzi o dopłaty bezpośrednie, to 16 państw jest zgodnych, aby tak było. Natomiast 4 są przeciwne m.in. Niemcy i Francja. To będzie trudne. Natomiast jakie jest światełko w tunelu? Pakiet finansowy, czyli te ramy finansowe muszą być zatwierdzane jednomyślnie. Tak wynika z Traktatu z Lizbony. Stanowisko rządu jest takie, że dopłaty muszą być równe. Teraz będzie demokratyczna gra.

Gość Porannych pytań zapewniał, że PiS ma program, który pozwoli na szybkie dogonienie bogatszych regionów Polski i Unii Europejskiej przez województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie.

My mamy tu jasny plan – strategię odpowiedzialnego rozwoju. Zmieniliśmy zasady polityki rozwoju z tego dyfuzyjno-polaryzacyjnego na zrównoważony i trwały. Oznacza to inwestowanie, wspieranie rozwoju w Polsce wschodniej. Mówimy tutaj o 5 województwach.

Krzysztof Jurgiel podkreślił, że przygotował w 2006 roku nowy program rozwoju Polski Wschodniej, który zakłada na rozwój 5 województwa 5 mld. złotych jednak rząd Donalda Tuska obciął ten program do 2 mld. zł. Były minister rolnictwa i rozwoju wsi zapewnił, że ma przygotowanych 7 priorytetów rozwoju regionów i że jako europoseł będzie zabiegał o ich realizację.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Krzysztofem Jurgielem

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Chmielewska za K. Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dopłaty bezpośrednie
Dziś mija ostatni dzień, kiedy rolnicy mogą złożyć papierowy wniosek o dopłaty. ARiMR: zachęcamy do korzystania z formy elektronicznej

Jeszcze tylko dziś rolnicy, u których w ostatnim roku nie było zmian w gospodarstwie, mogą złożyć papierowe oświadczenie zamiast e-wniosku o dopłaty bezpośrednie. Dokument potwierdza brak...

Zamknij
RadioOlsztynTV