Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Jurgiel o propozycjach nowego planu dla wsi. Posłuchaj Porannych Pytań

Fot. P. Getka

Prawo i Sprawiedliwość deklaruje przygotowanie nowego planu dla wsi. W Przysusze na Mazowszu mówili o tym premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Henryk Kowalczyk i prezes ugrupowania Jarosław Kaczyński. Ta zapowiedź była jednym z tematów Porannych Pytań Radia Olsztyn, których gościem był europoseł PiS, były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Za pół roku, w nowym planie dla wsi, mają się zwiększyć m.in. limity dopłat do paliwa dla producentów trzody chlewnej oraz zwiększenie dopłat do każdej rodziny pszczelej.  Na antenie Radia Olsztyn Krzysztof Jurgiel popierał te propozycje, sporo mówił jednak o błędach swojego następcy – Jana Ardanowskiego, który szefował resortem rolnictwa w latach 2018-2020.

Nie zrealizowano projektu strategicznego (…),  czyli strategia dla każdego rynku. Jedna została wykonana jeszcze za mojej kadencji – strategia wołowiny. Przygotowano pakt dla obszarów wiejskich, który został zatwierdzony pod kierownictwem pani Beaty Szydło w komitecie społecznym. Natomiast przyszedł Ardanowski, to wszystko wyrzucił do kosza i zaczął tworzyć swój plan dla wsi. Dlatego jestem zwolennikiem programowania długofalowego.

Jedną z ważnych zapowiedzi dotyczących hodowli trzody jest możliwa zmiana zasad bioasekuracji. Niedługo chów na własne potrzeby odbywać się ma bez kontroli.

Jak podkreślał gość Porannych Pytań – trzy cele polskiej polityki rolnej pozostają niezmienne.

Po pierwsze – opłacalność produkcji rolnej, po drugie – poprawa jakości życia na obszarach wiejskich i trzecie – przedsiębiorczość  i rozwój gospodarczy na obszarach wiejskich. W tych obszarach wicepremier Kowalczyk przedstawił działania, które mają zwiększyć opłacalność produkcji rolnej.

Nowy plan dla wsi ma zostać ogłoszony za pół roku.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Niebojewska

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, Poranne Pytania, rolnictwo
O edukacji i pomocy rodzinie. Programy rządu PiS na konferencji w Ełku

Programy społeczne realizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości były tematem konferencji prasowej w Ełku. Jak podkreśla senator Małgorzata Kopiczko, są to w dużej mierze programy skierowane...

Zamknij
RadioOlsztynTV