Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Jurgiel: Komisja Europejska nie ma uprawnień by wstrzymać przekop Mierzei Wiślanej

Krzysztof Jurgiel. Fot. P. Getka

Nie sądzę, by Komisja Europejska wstrzymała takie zadanie – tak o budowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną mówił goszczący w Porannych pytaniach europoseł Prawa i Sprawiedliwości, były minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Zwrócił uwagę na to, że jest to ważna inwestycja dla całej gospodarki krajowej.

Takich uprawnień komisja nie ma. Jest pozwolenie i są wymagane dokumenty, takie jak m.in. ocena wpływu na środowisko. Polska nie powinna mieć żadnych wątpliwości i realizować tę inwestycję.

Krzysztof Jurgiel dodał, że polski rząd nie powinien reagować na każde, jak to określił „niejasne żądanie” Unii Europejskiej.

W Radiu Olsztyn europoseł mówił także o zastrzeżeniach, jakie Polska zgłosiła do unijnej propozycji zielonego ładu. Krzysztof Jurgiel wyjaśnił, że nasz kraj najbardziej obawia się likwidacji produkcji związanej z węglem i gazem.

Na tym etapie jest to dla nas nie do przyjęcia. Będą kolejne akty legislacyjne i w nich będą się rozstrzygały cele jakie trzeba zrealizować, ale też zasady finansowania przedsięwzięć. Wtedy będziemy mogli powiedzieć, czy jesteśmy w stanie te zadania zrealizować, bo jest to bardzo trudne.

Krzysztof Jurgiel zaznaczył, że większość krajów Unii Europejskiej chce wprowadzenie zasad określanych jako zielony ład i Polska będzie musiała się do tego w jakiś sposób dostosować.

Posłuchaj Porannych pytań

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za K.Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rolnictwo, przekop, Mierzeja Wiślana, komisja europejska
Krzysztof Jurgiel będzie zabiegał o kontynuację Programu dla Polski Wschodniej

Moim zadaniem jako kandydata do Europarlamentu było sformułowanie tych zadań - tak o piątce dla województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego mówił w trakcie spotkania z mieszkańcami Ostródy...

Zamknij
RadioOlsztynTV