Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krowy tonęły w gnojówce, kilkadziesiąt padło. Rolnicy spod Pisza z aktem oskarżenia

Fot. OTOZ Animals

Do Sądu Rejonowego w Piszu wpłynął akt oskarżenia przeciwko rolnikom oskarżonym o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami gospodarskimi. Ich stado liczyło co najmniej 90 sztuk.

W jednej z miejscowości w gminie Pisz oskarżeni prowadzili gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka. Według ustaleń prokuratora, Ewa P. i jej syn Wojciech P. – od września 2021 do 19 sierpnia 2022 roku – traktowali zwierzęta w niehumanitarny sposób.

Nie zapewniali im opieki weterynaryjnej i pielęgnacyjnej. Utrzymywali je bez dostępu do odpowiedniej karmy i bez stałego dostępu do wody, w stanie rażącego zaniedbania i niechlujstwa oraz w warunkach uniemożliwiającym im odpoczynek. Następstwem szeregu zaniedbań ze strony oskarżonych była śmierć co najmniej 46 zwierząt, w tym cieląt

– przekazał rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Adam Barczak.

Jak zaznaczył, opis czynu zarzuconego oskarżonym jest „wyjątkowo drastyczny”.

Zwierzęta były zamknięte w oborze. Stały zanurzone – niektóre po szyje – w brei z własnych odchodów wymieszanych z wodą. Część z nich nie przeżyła. Te, które udało się uratować, były wyczerpane i wygłodzone, czasem także pokaleczone.

Sprawa wyszła na jaw po anonimowym, telefonicznym zgłoszeniu do powiatowego inspektoratu weterynarii w Piszu, który – po potwierdzeniu tej informacji na miejscu – zawiadomił policję. W akcję ratowania zwierząt włączyły się inne służby i osoby, w tym organizacje broniące praw zwierząt.

Proces w tej sprawie rozpocznie się 21 listopada 2022 roku. Oskarżeni będą odpowiadali przed sądem z wolnej stopy. Wczoraj sąd w Piszu uchylił im tymczasowy areszt i zastosował dozór policji, połączony m.in. z zakazem kontaktowania się ze świadkami.

Sąd uznał, że obecnie nie ma obaw, iż oskarżeni mogą w jakikolwiek bezprawny sposób wpływać na dalszy tok postępowania, więc utrzymywanie tymczasowego aresztowania w sytuacji zgromadzenia wszystkich dowodów w sprawie, nie jest już konieczne. Postanowienie nie jest prawomocne i może zostać zaskarżone przez prokuraturę.

Krowy i cielęta topiły się w gnojówce. W gospodarstwie znaleziono padłe zwierzęta


Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, Pisz, znęcanie się nad zwierzętami, odchody, OTOZ Animals, stado krów, Sąd Rejonowy w Piszu, gnojówka, zwierzęta gospodarskie, akt askarżenia
Przesłał żywe gekony kurierem. Jest prawomocny wyrok

Sąd Okręgowy w Olsztynie utrzymał w mocy wyrok skazujący Emila K. na pół roku ograniczenia wolności za znęcanie się nad zwierzętami. Wyrok jest prawomocny. Na początku...

Zamknij
RadioOlsztynTV