Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kościoły wschodnie świętują Boże Narodzenie


Wierni obrządków wschodnich świętują drugi dzień Bożego Narodzenia. Według szacunków soboru biskupów polskiej Cerkwi, w tym terminie Boże Narodzenie obchodzą grekokatolicy oraz ponad 90 procent parafii prawosławnych w kraju.

Podobnie jak u katolików, jedną z ważnych bożonarodzeniowych tradycji w Kościołach wschodnich jest kolędowanie.

W swoim świątecznym orędziu do wiernych i duchowieństwa zwierzchnik Cerkwi prawosławnej w Polsce metropolita Sawa zaapelował, by właśnie w świątecznym kolędowaniu wyrażać uczucia miłości do Boga i bliźniego.

Kolęda, jako forma muzyczna, przywędrowała do prawosławia z Zachodu stosunkowo niedawno, ponieważ w XVII wieku ludność prawosławna, zwłaszcza słowiańska, bardzo szybko się do niej przekonała. W czasie świąt według kalendarza juliańskiego kolędy słychać zwłaszcza na wsi, gdzie tradycję starają się podtrzymywać m.in. członkowie zespołów folklorystycznych czy miejscowych chórów parafialnych.

W Kościele prawosławnym nie ma tradycji budowy szopek. W cerkwiach ich miejsce zajmują wystawione do adoracji ikony Bożego Narodzenia. Dlatego też nie ma grup kolędniczych z szopkami, są za to kolorowe gwiazdy kolędnicze.

Autor: B.Gajlewska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Boże Narodzenie
Kościoły wschodnie przeżywają pierwszy dzień Bożego Narodzenia

Wierni obrządku wschodniego - grekokatolicy i prawosławni - obchodzą pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Po wieczerzy wigilijnej wierni gromadzą się w cerkwi na Wełyke Poweczerije -...

Zamknij
RadioOlsztynTV