Aktualności, Aplikacja mobilna
Kościół katolicki obchodził Światowy Dzień Chorego
W niedzielę (11 lutego) w Kościele katolickim obchodzony był 26. Światowy Dzień Chorego. W tym roku pod hasłem „Oto syn Twój (…) Oto Matka twoja. I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie”.
– Większość z nas na pewnym etapie życia będzie też musiała zmierzyć się z trudnym darem choroby – swojej lub kogoś bliskiego. To jest trudne – umieć spojrzeć na chorobę w ten sposób, ale moim zdaniem o to chodzi w Światowym Dniu Chorego. On ma nam też uświadomić, że nie wszyscy jesteśmy zdrowi, i że zdrowi i chorzy mogą sobie nawzajem pomóc
– To, czego chorzy potrzebują najbardziej, to czas i obecność kogoś życzliwego. Z mojego doświadczenia wynika, że chorym bardzo pomaga doświadczenie wiary. Ci ludzie stawiają, często po raz pierwszy po wielu latach, pytania o istnienie Boga, o sens cierpienia, o to, jak się teraz, w tej trudnej sytuacji, zachować? W hospicjum staramy się pomóc znaleźć odpowiedzi na te pytania chociażby przez pracę naszego kapelana.
– Tu nie wystarczy tylko medycyna. Tak samo ważne jest podejście do pacjenta. We współczesnym świecie, gdzie wszyscy ciągle się spieszymy, jest to szczególnie trudne – bo tutaj trzeba mieć dla ludzi czas. Oni naprawdę oczekują zrozumienia i serca. Wchodzimy do domu, gdzie choruje tylko pacjent, ale jego chorobę głęboko przeżywają także jego bliscy. Żeby pracować w hospicjum, trzeba mieć nie tylko ogromną wiedzę medyczną, ale też dużo empatii.
Pani Hanna z Olsztyna od trzech lat jest wolontariuszką w hospicjum. Jak mówi, przyszła tu z potrzeby serca.
W Polsce wciąż zdarzają się problemy z respektowaniem przywilejów każdego pacjenta, ale – jak przyznaje Jadwiga Świkszcz-Gniadek, lekarka z 45-letnim stażem, bardzo wiele się zmieniło przez ostatni dziesięciolecia.
Podczas Światowego Dnia Chorego w całym kraju odbyły się Msze święte, duszpasterze i biskupi odwiedzili chorych w szpitalach, odbyły się bezpłatne porady lekarskie oraz zbiórki na leczenie i rehabilitację dzieci.
Dzień Chorego wyznaczono na 11 lutego, gdyż tego dnia w 1984 r. ogłoszono pierwszy w dziejach Kościoła List Apostolski Jana Pawła II „Salvifici doloris”, poświęcony wartości ludzkiego cierpienia.
Redakcja: A. Podbielska / Ł.Węglewski