Aktualności, Aplikacja mobilna
Kościół katolicki obchodzi niedzielę Świętej Rodziny. Biskupi zachęcają do modlitwy za świętość małżeństw
Wierni kościoła katolickiego obchodzą dziś niedzielę Świętej Rodziny. W kościołach małżonkowie mogą odnowić przyrzeczenia małżeńskie. Tymczasem w olsztyńskiej katedrze spotkali się członkowie Domowego Kościoła, którym Święta Rodzina niejako patronuje.
Cezary Zakrzewski w rozmowie z Radiem Olsztyn podkreślał, że nie ma lepszego patrona niż święty Józef. Dlatego takie imię nosi syn państwa Zakrzewskich.
Nie ma lepszego przykładu – wzoru męstwa, ojcostwa. Święty Józef przyświeca nam w zasadzie od początku, nawet zanim zostaliśmy małżeństwem. Podobno dla mojej żony jestem właśnie darem wymodlonym za wstawiennictwem św. Józefa.
Spotkania formacyjne Domowego Kościoła mają trzy główne punkty – dodała Monika Zakrzewska.
Jednym z nich jest wspólna modlitwa. Odmawiamy dziesiątkę różańca, śpiewamy albo modlimy się do Ducha Świętego, rozważamy Pismo Święte i dzielimy się Słowem.
Domowy Kościół to ruch świeckich dla małżeństw, inspirowany duchowością ks. Franciszka Blachnickiego.
Dzisiaj biskupi zachęcają, aby w całej Polsce niedziela Świętej Rodziny była dniem modlitw o świętość małżeństw i rodzin. Zachęcają również, by w tym dniu w parafiach w naszym kraju umożliwić wiernym odnowienie przyrzeczeń małżeńskich – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Święto to zaczęto obchodzić w różnych krajach, począwszy od XVIII w., a zatwierdził je papież Leon XIII. Decyzją papieża Benedykta XV zaczęto je obchodzić w całym Kościele. Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że z apelem, by niedziela Świętej Rodziny była dniem modlitw o świętość rodzin zwrócili się wszyscy księża biskupi w komunikacie z 380. Zebrania Plenarnego KEP we wrześniu tego roku. Dodał też, że z podobnym apelem zwrócił się przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski bp Wiesław Śmigiel, zapraszając wszystkich małżonków do tego, aby w niedzielę Świętej Rodziny „cała rodzina stanęła przed ołtarzem, by odnowić przyrzeczenia małżeńskie i w ten sposób umocnić więź miłości w małżeństwie i rodzinie”. Wezwał również duszpasterzy, aby w homilii tego dnia zwrócili szczególną uwagę na wartość sakramentu małżeństwa.
Właśnie z sakramentu małżeństwa, który nawzajem sobie udzielają jako szafarze łaski Chrystusa, czerpią siłę do przezwyciężania kryzysów, które naturalną koleją rzeczy pojawiają się w małżeństwie i rodzinie
– podkreślił w rozmowie z PAP ks. Rytel-Andrianik.
Rzecznik episkopatu przypomniał też nauczanie św. Jana Pawła II, który wielokrotnie podkreślał, że „małżeństwo i rodzina należą do najcenniejszych dóbr ludzkości i o nie trzeba dbać, zwłaszcza w obecnym kontekście kulturowym, w którym promuje się życie bez jakichkolwiek zobowiązań, trzeba z odwagą głosić, że tylko podjęcie zobowiązań i odpowiedzialności na całe życie czyni człowieka wolnym i dojrzałym, kształtuje jego człowieczeństwo”.
Kult Najświętszej Rodziny szerzył się w XVII w. jako spontaniczna reakcja na demoralizujące skutki wojny trzydziestoletniej (1618-1648), które w szczególny sposób dotknęły rodzin. Kult Najświętszej Rodziny zwracał wtedy uwagę na wzór życia rodzinnego.
Święto po raz pierwszy ustanowił 4 listopada 1684 r. w Kanadzie, za aprobatą papieża Aleksandra VII, biskup Franciszek de Montmorency-Laval. Na stałe do liturgii wprowadzono je za pontyfikatu papieża Leona XIII, który na prośbę kard. Bausa, arcybiskupa Florencji, 20 listopada 1890 r. wydał dekret aprobujący „kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej”.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Autor: M. Lewiński/ S. Karnacewicz (PAP)
Redakcja: A. Podbielska
PRZECZYTAJ TAKŻE
- "Stała się symbolem szacunku i wsparcia". Od dekady działa Karta Dużej Rodziny
- Do "Weekendu Cudów" zostało tylko kilka dni. Tysiące rodzin wciąż czeka na pomoc
- Historie rodzinne Doroty Limontas i Andrzeja Małyszki. Posłuchaj audycji
- Wybierz rodzinę i zmień jej życie na lepsze! Ruszyła 24. edycja Szlachetnej Paczki