Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kopia 400-letniego zegara wróci na Dom Królów Polskich. Oryginał trafi do muzeum

Zegar słoneczny przed konserwacją w archiwum Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Fot. Wiesława Rynkiewicz-Domino

400-letni zegar słoneczny z Domu Królów Polskich na Starym Mieście w Elblągu jest już po renowacji i będzie pokazywany w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

Teraz trwa tworzenie jego wiernej repliki, dzięki czemu zegar wróci na swoje historyczne miejsce na kamienicę przy Starym Rynku, róg Bednarskiej. Pokaz oryginału i kopii odbędzie się wtedy, kiedy ta druga będzie gotowa.

Jak feniks z popiołów dębowy zegar został ponad 70 lat temu wyciągnięty z ruin Domu Królów, w którym przez ponad 300 lat gościli władcy europejscy podczas wizyt w Elblągu. Nie ma wątpliwości, że to naprawdę dobrze zachowany autentyk – potwierdza historyk sztuki z elbląskiego muzeum Wiesława Rynkiewicz -Domino. Zachowała się naklejka z adresem Stary Rynek 14, zabytek został też porównany z archiwalnymi zdjęciami Domu Królów. Zegar czekał na lepsze czasy i się doczekał. Konieczna była konserwacja, już nabrał blasku – tłumaczy Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego.Teraz tylko trzeba czekać na prezentację obu zegarów – zabytku i jego kopii na Domu Królów.

Zrekonstruowany Dom Królów Polskich w Elblągu, obecnie hotel, fot. Magdalena Jastrzębska,

 

 

(mstank/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zegar
W najbliższą noc pośpimy dłużej

Mieszkańcy 79 krajów z całego świata przestawią w nocy zegarki z czasu letniego na zimowy. W Polsce pierwszy raz zrobiliśmy to w dwudziestoleciu międzywojennym. Tej nocy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV