Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kończą się żniwa na Warmii i Mazurach

W województwie warmińsko-mazurskim zebrano już ponad 70 procent zbóż.

Jeżeli utrzyma się słoneczna pogoda, to żniwa w tym regionie zakończą się w ciągu dwóch tygodni – poinformował Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Zdaniem Agnieszki Sołtysiak – specjalistki ds. produkcji rolnej w warmińsko-mazurskim ODR, rolnicy uważają żniwa w regionie za udane:

Zboża dobrze sypią w tym roku, zwłaszcza pszenice mają bardzo dobry plon. Średnio zebrano prawie 55 kwintali ziarna pszenicy ozimej i prawie 50 kwintali jarej z hektara, ale niektórzy rolnicy uzyskali nawet po 80 kwintali z hektara. O takich plonach zdecydowały korzystne warunki wegetacji. W czerwcu padał deszcz, gdy zboża tego potrzebowały. Lipiec był natomiast bez opadów, dzięki czemu zboża nie były porażane chorobami i nie wymagały dużych nakładów na produkcję.

Z danych ODR wynika, że żniwa zbliżają się do końca. Na Warmii i Mazurach zebrano już 92 procent rzepaku i prawie 72 procent zbóż. Na polach nie ma już rzepaku ozimego i jęczmienia ozimego. Zebrano też ponad 80 procent pszenicy ozimej i 40 procent jarej, 87 procent żyta, 86 procent pszenżyta ozimego, 66 procent jęczmienia jarego i 53 procent owsa.

Na Warmii i Mazurach zasiano, w sumie, ponad 67 tysięcy ha rzepaku oraz 438 tysięcy ha zbóż, z czego najwięcej pszenicy ozimej. Jak dotąd zebrano rzepak z 62 tysięcy ha i zboża z ponad 315 tysięcy ha pól. (PAP/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wieś, rolnictwo, ODR, zboże
Hodowla byków może być śmiertelnie niebezpieczna

Tragiczna seria wypadków z udziałem byków w gospodarstwach rolnych na Warmii i Mazurach. W Lidzbarku Warmińskim zginął zaatakowany przez agresywnego byka 58-letni mężczyzna. Nieco więcej szczęścia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV