Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kończą się zapasy krwi, brakuje też stałych dawców

Fot. P. Getka

W Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa jest coraz mniej krwi. W ostatnim czasie szczególnie potrzebują jej szpitale.

Potrzebna jest przede wszystkim krew grupy 0 Rh-

Krew 0 Rh- jest potrzebna przez cały rok. Jest to najbardziej poszukiwana grupa, jej nie da się zastąpić żadną inną. Bardzo prosimy dawców z tą grupą krwi i potencjalnych dawców – osoby, które jeszcze nigdy nie oddawały krwi, żeby się do nas zgłaszały.

– mówiła dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie Grażyna Kula.

00:00 / 00:00

Brakuje też stałych dawców.

– Ogromnym wsparciem ratującym życie mogą być młodzi ludzie – dodał Mateusz Florczuk z działu preparatyki i ekspedycji krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie.

Trzeba podkreślać i apelować właśnie do młodszego pokolenia, że faktycznie ta krew ratuje życie i to nie jest tak, że trafia nie wiadomo gdzie. Ona trafia do pacjentów.

00:00 / 00:00

Jedną z młodych osób, które systematycznie oddają krew, jest Aneta Angielska.

Oddaję krew od 1,5 roku. Przychodzę co 3 miesiące, bo kobiety mogą oddawać krew 4 razy w roku. Poczucie, że ta moja krew jest komuś potrzebna. To jest po prostu fajne uczucie, że komuś pomagam.

00:00 / 00:00

Wszelkie informacje dotyczące oddawania krwi można znaleźć na stronach olsztyńskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: K. Ośko

Więcej w krew, krwiolecznictwo, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
Oddaj krew – odbierz drzewko. Ruszyła akcja „Choinka dla życia”

W 78 punktach w całym kraju - w tym w Olsztynie - będzie można dziś oddać krew i w zamian odebrać choinkę. To wspólna akcja Lasów...

Zamknij
RadioOlsztynTV