Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Komisja Europejska chce znać szczegóły w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej i prosi o pilne spotkanie

Mierzeja Wiślana. Fot. Ł. Sadlak

List z Komisji Europejskiej w tej sprawie został wysłany do Ministerstwa Gospodarki Morskiej. To reakcja na skargę, że rozpoczęła się realizacja inwestycji bez zgód środowiskowych.

W liście wysłanym do Polski Komisja Europejska uznała, że sprawa jest pilna i proponuje rozmowę na poziomie eksperckim, by uniknąć zarzutów o upolitycznienie. Komisja zainteresowała się wycinką drzew. Ma też wątpliwości czy przekop, jak argumentują polskie władze, będzie miał nieznaczny wpływ na obszar chroniony Natura 2000. Pyta również o szczegóły dotyczące budowy sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym.

Już wcześniej urzędnicy Komisji mówili, że dla Brukseli to sprawa priorytetowa i, że ma wątpliwości dotyczące całej inwestycji. Nie przekonują jej też wyjaśnienia z Warszawy wysłane w odpowiedzi w połowie miesiąca. Eksperci komisji zwrócili uwagę na różne uzasadnienia dla przekopu Mierzei Wiślanej.

Najpierw Polska argumentowała to czynnikami społeczno-gospodarczymi, a później gwarancjami bezpieczeństwa państwa. To istotne, bo w przypadku tego drugiego tłumaczenia nie jest konieczna opinia środowiskowa.

Mierzeja Wiślana w okolicach Nowego Światu. Fot. fotolia

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przekop
Jerzy Wilk: Wszystko wskazuje, że na wiosnę ruszą prace związane z przekopem Mierzei Wiślanej

Zapadają ostatnie decydujące rozstrzygnięcia dotyczące budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Wszystko wskazuje na to, że na wiosnę ruszą prace związane z realizacją tej inwestycji – twierdzi...

Zamknij
RadioOlsztynTV