Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejny obywatel Ukrainy z podejrzeniem odry. Pracuje w jednym z zakładów w Olsztynku

Fot. na licencji pixabay

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna sprawdza, czy na Warmii i Mazurach doszło do kolejnego przypadku zachowania na odrę.

Kilka dni temu zakaźną chorobę zdiagnozowano u dwóch pracowników zakładów mięsnych w Ostródzie. Tym razem chodzi o pracownika firmy z Olsztynka. Jak wyjaśnia kierująca oddziałem epidemiologii olsztyńskiego Sanepidu Małgorzata Dobrzańska, o ognisku choroby możemy mówić w przypadku zachorowania co najmniej dwóch osób.

Mamy zgłoszenie podejrzenia odry u pracownika zakładu Tymbark w Olsztynku. Jest to obywatel Ukrainy. Po przeprowadzeniu analizy krwi ustalimy, czy organizm wytworzył już przeciwciała przeciwko wirusowi odry.

Jeżeli wyniki badań potwierdzą zachorowanie na odrę, to osoby z najbliższego otoczenia chorego zostaną poddane szczepieniom ochronnym. W zakładzie w Ostródzie zaszczepiono ponad 700 osób.

W ostatnich latach na Warmii i Mazurach nie wykryto wirusa odry. W całej Polsce w ubiegłym roku odnotowano 63 przypadki zachorowań, a rok wcześniej 133.

Autor: K.Piasecka/A.Piedziewicz
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztynek, sanepid, Ostróda, badanie, choroba, Ukrainiec
Ukraińcy z podejrzeniem odry wyszli ze szpitala w Ostródzie. Profilaktycznym szczepieniom poddano ponad 700 osób

W zakładach mięsnych, w których pracowali obcokrajowcy profilaktycznie objęto szczepieniami kilkaset osób. Tymczasem nie ma zgodności co do liczby zachorowań na  odrę. Według wojewódzkiego konsultanta w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV