Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejny lockdown, składki zdrowotne oraz pensja minimalna w Polsce i Unii Europejskiej. Posłuchaj audycji My, Wy Oni

Od lewej: Rafał Laskowski, Jarosław Szunejko, Wiesław Łubiński i Wojciech Kowalski. Fot. BSChromy

O możliwych konsekwencjach kolejnego lockdownu w Polsce, ewentualnym podniesieniu składki zdrowotnej i unijnej pensji minimalnej rozmawiali goście audycji My, Wy Oni.

W ostatni poniedziałek miesiąca w audycji wzięli udział przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców. Z zaproszenia Marka Lewińskiego skorzystali:

  • Jarosław Szunejko – przewodniczący rady OPZZ województwa warmińsko-mazurskiego,
  • Wojciech Kowalski z zarządu warmińsko-mazurskiej „Solidarności”,
  • Rafał Laskowski z Warmińsko–Mazurskiego Związku Pracodawców Prywatnych, Konfederacji Lewiatan.
  • Wiesław Łubiński – kanclerz olsztyńskiej loży Business Centre Club

Twardy lockdown w Polsce

Godziny policyjne, nakaz zostania w domu, kontrole na granicach i zakaz nieuzasadnionych wyjazdów z kraju – to rozwiązania, po które sięgają w marcu kraje Europy. Nowe obostrzenia ogłoszone przez polski rząd, które zaczęły obowiązywać w ten weekend, w porównaniu z brytyjskimi czy włoskimi nie wyglądają na aż tak surowe.

Kraje europejskie, wprowadzając zakazy, robią to zazwyczaj na postawie przepisów o stanie wyjątkowym. Na wprowadzenie obostrzeń w takim trybie zgodę musi zazwyczaj wydać parlament. Jakie konsekwencje lockdown w Polsce będzie miał dla pracowników, a jakie dla pracodawców?

Większe nakłady na ochronę zdrowia

Organizacje pracodawców są zgodne: zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia jest niezbędne. Nie wszyscy wiążą to jednak z podniesieniem składki zdrowotnej. Szczególnie w czasie epidemii. Czy składka zdrowotna wymaga podwyższenia?

Unijna pensja minimalna

Od 1 stycznia 2021 roku minimalne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 200 złotych. Obecnie wynosi w Polsce 2 tysiące 800 złotych brutto, czyli 614 euro, podaje Eurostat.

Daleko nam do unijnej czołówki. W Luksemburgu płaca minimalna wynosi 2 tysiące 202 euro i jest wyższa o prawie 1 tysiąc 600 euro, czyli aż o ponad 7 tysięcy złotych. Pod tym względem znacznie wyprzedzają nas też Irlandczycy, Holendrzy czy Belgowie, gdzie minimalna płaca jest nieco ponad tysiąc euro wyższa niż w Polsce.

W projekcie konsultowanej unijnej dyrektywy o płacy minimalnej znalazł się zapis, że najniższa krajowa nie może być niższa niż 60 procent mediany (środkowa wartość płacy w gospodarce) lub 50 procent średniego wynagrodzenia w danym kraju. Po ostatniej podwyżce spełniamy te wymagania z nawiązką. Polska płaca minimalna w 2021 roku stanowi 53 procent planowanej średniej płacy w gospodarce, która w tym roku ma wynieść 5259 złotych.

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w WY, my, oni, publicystyka, przedsiębiorcy, pracodawcy, pandemia, pensja minimalna, lockdown
Ignorowanie obostrzeń i nowe dostawy szczepionek. Posłuchaj, co o tym sądzą posłowie PO i PiS

O nieprzestrzeganiu przez Polaków obostrzeń w przestrzeni publicznej oraz przyspieszeniu tempa szczepienia na COVID-19 w audycji Poranne Pytania rozmawiali goście Krzysztofa Kaszubskiego  – Anna Wasilewska (PO)...

Zamknij
RadioOlsztynTV