Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 33 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejny krok w walce z wykluczeniem komunikacyjnym. Powstają pilotażowe linie autobusowe

Fot. pixabay

Coraz więcej autobusów transportu publicznego jeździ po warmińsko-mazurskich drogach, a będzie ich jeszcze więcej. Jest to możliwe dzięki rządowemu programowi Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Do samorządów, które do 2 lat korzystają z dofinansowania do przewozów, dołączył dziś samorząd województwa. Marszałek Gustaw Marek Brzezin ogłosił utworzenie czterech pilotażowych linii autobusowych. Na konferencji prasowej poinformował o planach uruchomienia kilku pilotażowych linii autobusowych. Pierwsza to linia Braniewo – Orneta licząca 47 kilometrów, druga: Gołdap – Olecko – 75 kilometrów, trzecia: Iława – Lubawa – Nowe Miasto Lubawskie  o długości 37 kilometrów i czwarta z Węgorzewa do Giżycka licząca 40 kilometrów.

00:00 / 00:00

Urząd marszałkowski chce skorzystać z dopłaty z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Koszt utrzymania czterech linii autobusowych to kwota w wysokości miliona 300 tysięcy złotych do końca tego roku. Ze swojego budżetu urząd planuje wydać 550 tysięcy złotych. Z obliczeń wynika, że dziennie autobusy przejadą około tysiąca 100 kilometrów, a koszt jednego wozokilometra to 5 złotych. Dopłata z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych do 1 wozokilometra wynosi 3 złote.

Paweł Czemiel, radny Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku województwa, przyznaje, że od kilku miesięcy jego klub zabiegał o uruchomienie transportu publicznego.

00:00 / 00:00

W 2020 roku w 16 jednostkach samorządu terytorialnego województwa warmińsko-mazurskiego złożono wnioski na powstanie, już w tym roku, 164 nowych linii autobusowych o łącznej długości ponad 4 tysięcy kilometrów, a kwota dofinansowania wyniesie około 12 milionów złotych.

 

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w marszałek, autobus, komunikacja, autobusy, samorząd województwa, transport publiczny, połączenia komunikacyjne, linie autobusowe
Duże zainteresowanie przywróconymi połączeniami autobusowymi. Rekordzistą jest powiat elbląski

Powiat elbląski jest rekordzistą w przywracaniu połączeń autobusowych w województwie warmińsko-mazurskim. Od początku roku działają w nim 44 linie z rządową dopłatą. Powiat otrzymał 3,5 miliona...

Zamknij
RadioOlsztynTV