Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Kolejny kanał na Mazurach zostanie wyremontowany

Kanał Giżycki

Za 68 milionów złotych wyremontowany zostanie Kanał Giżycki na Mazurach – podały Wody Polskie. Prace potrwają do końca 2023 roku.

Obejmą one budowę nowych umocnień oraz infrastruktury niezbędnej dla żeglarzy i usunięcie naniesionego materiału. Powstaną nowe schodki zejściowe na skarpach oraz wyloty odprowadzające wody opadowe. W oparciu o wydaną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na kilku odcinkach zostaną wykonane prace konserwacyjne dna kanału.

Wyremontowane zostaną także wieża i maszt nawigacyjny od strony jeziora Niegocin i Kisajno. W pobliżu kanału zostaną zainstalowane tablice informacyjne wraz z oświetleniem.

Remont Kanału Giżyckiego jest jednym z elementów projektu dotyczącego budowy i przebudowy infrastruktury na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich. Ze względów bezpieczeństwa na czas realizacji prac remontowo–budowlanych Kanał Giżycki zostanie zamknięty dla wszystkich użytkowników drogi wodnej. Całkowity koszt remontu wynosi blisko 68 milionów złotych.

Kanał Giżycki to kolejny mazurski kanał, który będzie wyremontowany przy wsparciu funduszy europejskich. Wcześniej wyremontowano kanały: Grunwaldzki, Tałcki, Piękna Góra i Mioduński. Kontynuowane są prace modernizacyjne kanałów: Szymońskiego i Węgorzewskiego, rzeki Węgorapy, a także stopnia wodnego w Karwiku, który jest jedną z głównych budowli piętrzących decydujących o rozrządzie wody w Systemie Wielkich Jezior Mazurskich. Wyremontowana zostanie również śluza Guzianka I.

Łączna wartość wszystkich inwestycji w regionie to ponad 300 milionów złotych, zaś dotacje unijne na remont samych kanałów to blisko 100 milionów złotych.

 

Autor: B. Gajlewska za PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Giżycko, remont, jezioro, Niegocin, kanał, Wielkie Jeziora Mazurskie, Kisajno
Porodówka znów przyjmuje pacjentki. Zawarto porozumienie z lekarzami

Giżycka porodówka wznowiła przyjmowanie pacjentek. Zarząd szpitala porozumiał się z lekarzami oddziału ginekologiczno-położniczego w sprawie podwyżek płac. 27 grudnia porodówka wstrzymała przyjmowanie pacjentek. Powodem był brak...

Zamknij
RadioOlsztynTV