Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejni policjanci usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Komenda Miejska Policji w Olsztynie. Fot. Łukasz Węglewski

Trzech kolejnych policjantów z komendy miejskiej w Olsztynie usłyszało prokuratorskie zarzuty związane ze stosowaniem przemocy wobec zatrzymanych. Wcześniej o udział w brutalnych przesłuchaniach lub ich tolerowanie obwiniono siedmiu innych funkcjonariuszy.

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Zbigniew Czerwiński, zatrzymanym trzem policjantom zarzucono, że nie reagowali na przypadki wymuszania przemocą przez innych funkcjonariuszy wyjaśnień od osób przesłuchiwanych na komendzie. Za niedopełnienie obowiązków służbowych grozi im kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Prokurator prowadzący sprawę – kierując się dobrem śledztwa – nie wyraził zgody na podanie do publicznej wiadomości, czy podejrzani przyznają się oraz czy i jakiej treści składają wyjaśnienia – zastrzegł Czerwiński.

Śledztwo dotyczące bicia osób przesłuchiwanych na olsztyńskiej komendzie toczy się od kwietnia, zarzuty w tej sprawie usłyszało wcześniej siedmiu policjantów, z których pięciu jest aresztowanych. Wśród nich są funkcjonariusze z wydziałów do walki z przestępczością narkotykową i dochodzeniowo-śledczego. Pięciu zostało już wydalonych ze służby, wobec innych toczą się postępowania dyscyplinarne.

Poszkodowanych w tej sprawie jest pięć osób, które były zatrzymane w sprawach związanych z handlem narkotykami, jeden z mężczyzn był przesłuchiwany pod zarzutem dokonania zabójstwa. Prokuratura określa sprawę mianem „rozwojowej”. Według nieoficjalnych informacji, śledczy mają nagrania brutalnych przesłuchań.

Po ujawnieniu przypadków bicia zatrzymanych na komendzie, do dymisji podali się komendant wojewódzki i miejski w Olsztynie oraz szereg funkcjonariuszy niższych rangą.

(pap/gol/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prokuratura, policjant, zarzuty
Prokuratura potwierdza nieprawidłowości w lidzbarskim domu dziecka

Zeznania wychowanków domu dziecka w Lidzbarku w powiecie działdowskim potwierdziły, że w placówce dochodziło do nieprawidłowości - informuje o tym ostródzka prokuratura. Chodzi o znęcanie się...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV