Kolejni olsztynianie ofiarami cyberprzestępców. Jak się bronić?
Cyberprzestępczość to coraz poważniejszy problem, który dotyka również olsztynian w każdym wieku. Oszuści wymyślają coraz bardziej wyrafinowane metody, aby wyłudzić pieniądze od niczego nieświadomych ofiar.
Historie ofiar cyberprzestępców z Olsztyna
Pan Tomasz, emerytowany nauczyciel, odebrał telefon od rzekomego policjanta. Mężczyzna przekonywał, że prowadzi tajną akcję przeciwko oszustom bankowym. Aby zabezpieczyć oszczędności pana Tomasza, funkcjonariusz poprosił o podanie loginu i hasła do konta. Pan Tomasz, ufając, że rozmawia z prawdziwym stróżem prawa, przekazał poufne dane. Niestety, w rzeczywistości dał się nabrać przestępcy, który wyczyścił jego konto.
Pani Krystyna otrzymała SMS-a teoretycznie z banku z prośbą o pilne zaktualizowanie danych do logowania. Kliknęła w link umieszczony w wiadomości, który przekierował ją na fałszywą stronę internetową przypominającą serwis jej banku. Pani Krystyna nieświadoma pułapki wpisała login i hasło. Tego samego dnia z jej konta zniknęły wszystkie oszczędności.
Pan Filip został namówiony przez rzekomego maklera giełdowego do zainwestowania pieniędzy w intratne akcje zagranicznej firmy. Mężczyzna obiecywał szybki, kilkukrotny zwrot z inwestycji. Pan Filip przelał oszczędności, licząc na duży zysk. Ostatecznie nie zobaczył jednak ani grosza. Oszust zniknął z pieniędzmi.
Sposoby działania cyberprzestępców
Jak widać, cyberprzestępcy stosują różne metody, aby wyłudzić pieniądze od swoich ofiar. Jedną z najpopularniejszych jest phishing, czyli wysyłanie fałszywych wiadomości email lub SMS, które mają skłonić odbiorcę do podania poufnych danych. Przestępcy podszywają się np. pod banki i proszą o zaktualizowanie danych do logowania.
Kolejnym sposobem jest tworzenie fałszywych stron internetowych, na które przekierowuje się ofiarę phishingu. Użytkownik, myśląc, że loguje się do swojego banku, w rzeczywistości przekazuje dane oszustowi.
Niebezpieczny jest też vishing, czyli wyłudzanie poufnych informacji przez telefon. Przestępca podszywa się np. pod pracownika banku i prosi o podanie haseł lub danych karty kredytowej.
Oszuści stosują również smishing, wysyłając SMS-y z linkami do fałszywych stron, na których wyłudzają dane. Popularne są też oszustwa inwestycyjne, w których ofiara jest namawiana do wpłaty pieniędzy w zamian za obietnicę zysku.
Jak się bronić przed cyberprzestępcami?
Oto kilka wskazówek, jak rozpoznać próby oszustwa w internecie i ustrzec się przed nimi:
- Uważnie czytaj treść otrzymywanych e-maili i SMS-ów. Cyberprzestępcy często podszywają się pod znane marki lub instytucje, aby wyłudzić dane osobowe lub pieniądze. Jeśli coś wydaje Ci się podejrzane, skontaktuj się bezpośrednio z daną firmą w celu weryfikacji.
- Nie klikaj w linki i nie otwieraj załączników od nieznanych nadawców. Mogą prowadzić do fałszywych stron internetowych lub zainfekować Twój komputer albo telefon szkodliwym oprogramowaniem.
- Uważnie sprawdzaj adresy stron internetowych, na które wchodzisz. Cyberprzestępcy tworzą witryny łudząco podobne do oryginałów, aby wyłudzić Twoje dane do logowania.
- Nie podawaj haseł, numerów kart płatniczych ani innych poufnych danych na prośbę otrzymaną telefonicznie, mailem lub SMS-em. Poważne instytucje nigdy Cię o to nie poproszą.
- Używaj bezpiecznych haseł – unikalnych i skomplikowanych. Pomogą Ci w tym menedżery haseł. Regularnie je zmieniaj.
- Korzystaj z programów antywirusowych i firewalli, aby chronić swoje urządzenia. Aktualizuj je na bieżąco. Więcej informacji o najlepszych antywirusach na smartfony znajdziesz w serwisie https://komorkomat.pl/.
- Nie loguj się przez publiczne, niezabezpieczone Wi-Fi. Cyberprzestępcy mogą przechwytywać transmitowane tą drogą dane.
- Bądź ostrożny przy inwestycjach online. Przestępcy często kuszą obietnicą szybkich zysków, aby naciągnąć ludzi na stracony kapitał.
Zachowując rozsądek i ostrożność online, możesz uniknąć większości pułapek zastawianych przez cyberprzestępców. Nie daj się nabrać – Twoje bezpieczeństwo i pieniądze są najważniejsze!
Artykuł sponsorowany