Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejne nazwiska w Alei Sław Olsztyńskiego Sportu

Fot. OSIR Olsztyn

Nad jeziorem Ukiel w Olsztynie, gdzie od ubiegłego roku znajduje się Aleja Sław Olsztyńskiego Sportu, odsłonięto w sobotę kolejnych sześć tabliczek przypominających o dokonaniach sportowych ludzi związanych z regionem.

Aleja Sław Olsztyńskiego Sportu upamiętnia zarówno wybitych sportowców, jak i trenerów. W ubiegłym roku odsłonięto tabliczki medalistów olimpijskich związanych z regionem: siatkarzy Zbigniewa Lubiejewskiego i Mirosława Rybaczewskiego (złoto w 1976 roku w Montrealu) oraz kajakarzy Andrzeja Gronowicza (srebro w Montrealu) i Adama Seroczyńskiego (brąz w 2000 roku w Sydney).

W sobotę odsłonięto kolejne sześć tabliczek. Upamiętniają one Urszulę Styrankę-Szubzdę (sprinterkę, olimpijkę z Meksyku (1968) i Monachium (1972), srebrną medalistkę uniwersjady w Moskwie w sztafecie 4×100 m (1973), dwukrotną mistrzynię oraz siedmiokrotną wicemistrzynię Polski) oraz pięciu mężczyzn.

Ireneusz Kluczek to lekkoatleta, pierwszy w historii olimpijczyk z Warmii i Mazur (Tokio 1964), trzykrotny medalista mistrzostw Polski na 400 m, dwukrotny rekordzista Polski w sztafecie 4×400 m. Tadeusz Milewski był czołowym zawodnikiem Gwardii w biegach długodystansowych, w latach 1958-71 był on członkiem kadry narodowej i brązowym medalistą paraolimpiady w Toronto (1976).

Eliasz Bartoszewicz to najlepszy i najbardziej znany pięściarz Warmii i Mazur, reprezentant kraju, trzykrotny medalista mistrzostw Polski (srebrny w 1957 i 1959 oraz brązowy w 1958).

Środowisko trenerów reprezentują w Alei Sław Olsztyńskiego Sportu: Janusz Malinowski (trener oraz organizator lekkiej atletyki w Olsztynie; wychowawca wybitnych zawodników, m.in. Danuty Sobieskiej-Wierzbowskiej i Danuty Piecyk) oraz Leszek Dorosz (trener siatkarzy AZS Olsztyn. Za jego kadencji AZS po trzy razy zdobył Puchar Polski w 1970, 1971, 1972 i mistrzostwo kraju w latach: 1973, 1976, 1978. Poza tym w 1978 roku doprowadził olsztynian do drugiego miejsca w Pucharze Zdobywców Pucharów).

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, Ukiel
9. WAMA Film Festival. Jakie filmy obejrzymy w Olsztynie?

Z blisko 130 zgłoszonych krótkometrażowych produkcji zespół selekcyjny Konkursu Filmów Krótkich wybrał 20 najlepszych: 16 filmów fabularnych, dwa dokumenty i dwie animacje. Filmy obejrzymy podczas 9....

Zamknij
RadioOlsztynTV