Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejne księgi z Archiwum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie zostały zakonserwowane

Fot. Archiwum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie

Kolejne tomy, zawierające XVIII-wieczną korespondencję kierowaną do Warmińskiej Kapituły Katedralnej oraz księga inwentarzy zamków biskupich na Warmii, przeszły konserwację.

Cztery z pięciu tomów dotyczą okresu od 1740 roku do prawie końca XVIII wieku. Początkowa korespondencja związana jest z ostatnimi miesiącami życia biskupa Krzysztofa Andrzeja Jana Szembeka i objęcia rządów przez jego następcę, biskupa Adama Stanisława Grabowskiego.

Szczególne znaczenie ma pismo papieża Benedykta XIV do kandydata na biskupa warmińskiego, biskupa Grabowskiego, w którym zostały przywołane postanowienia układu piotrowskiego z 1512 roku.

Ciekawa jest też dokumentacja z poszytu, w którym są pisma dotyczące włączenia Warmii do Prus w 1772 roku.

Nieco inną treść zawiera piąty z tomów. Jest on cenny przede wszystkim do opisania spraw gospodarczych Warmii, szczególnie w XVII wieku. Można w nich odczytać inwentarze z różnych lat – zamków w miastach warmińskich, kaplicy zamkowej w Lidzbarku Warmińskim oraz pałaców letnich w Smolajnach i Sątopach-Samulewie.

Obecnie trwają prace nad możliwością przekazania ich badaczom oraz na wystawę.

Posłuchaj relacji Piotra Świniarskiego

00:00 / 00:00

Autor: P. Świniarski
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w archiwum, korespondencja, druk, Warmińska Kapituła Katedralna, archiwalia, druki, biskup Krzysztof Andrzej Jan Szembek
Unikalne zdjęcia gratką nie tylko dla historyków. „W latach 60. to był rarytas”

Jak z lotu ptaka wyglądają zabytkowe układy urbanistyczne? Można to zobaczyć na zdjęciach, które udostępnił w internecie Narodowy Instytut Dziedzictwa. W specjalnej fototece są też zdjęcia...

Zamknij
RadioOlsztynTV