Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejne dęby pamięci w Tolkmicku. Upamiętnią policjantów zamordowanych przez NKWD

Fot. A. Skrago

W Tolkmicku posadzone zostaną Dęby Pamięci. Uroczystość jest częścią programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”.

Upamiętnieni zostaną: Jan Barczyński i Józef Wierzbicki – aspiranci Policji Państwowej zamordowani przez NKWD.

Jan Barczyński do wybuchu wojny mieszkał w Tarnopolu i tam pracował w komendzie wojewódzkiej. W nieznanych okolicznościach dostał się do sowieckiej niewoli. Trafił do obozu w Ostaszkowie. Został zamordowany w Twerze, a pochowany w Miednoje.

Józef Wierzbowski przed 1939 rokiem zamieszkał w Tczewie i tam pełnił służbę w komendzie powiatowej. Zmobilizowany we wrześniu 1939 roku, po wkroczeniu wojsk sowieckich trafił do niewoli w Kowlu. Osadzony w obozie jenieckim w Ostaszkowie, zginął wiosną 1940 roku w Twerze.

Dęby Pamięci poświęcone obu policjantom zostaną posadzone w Tolkmicku w południe przed Ośrodkiem Kultury. Ponadto odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Celem programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” jest uczczenie bohaterów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci poprzez posadzenie 21 tysięcy 857 Dębów Pamięci. Każdy dąb upamiętnia konkretną ofiarę Zbrodni Katyńskiej według zasady jeden Dąb Pamięci – jedno nazwisko.

 

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Tolkmicko, Katyń, Zbrodnia Katyńska, dąb pamięci, Miednoje, kowal
Uczcili pamięć posterunkowego Franciszka Twardowskiego

W Janowcu Kościelnym odbyły się uroczystości poświęcone pamięci starszego posterunkowego Policji Państwowej - Franciszka Twardowskiego. - Podczas dzisiejszej uroczystości posadzono dąb pamięci i odsłonięto tablicę pamiątkową...

Zamknij
RadioOlsztynTV