Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejna szansa na wymianę kopciuchów i docieplenie mieszkań. Ruszył nabór wniosków


Od dziś gminy mogą wnioskować do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej o dofinansowanie dla swoich mieszkańców w programie Ciepłe Mieszkanie. Dotacje na wymianę kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej mogą otrzymać właściciele mieszkań w domach wielorodzinnych, najemcy lokali komunalnych oraz wspólnoty mieszkaniowe od 3 do 7 lokali.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski powiedział, że Ciepłe Mieszkanie jest uzupełnieniem Czystego Powietrza, z którego korzystają właściciele domów jednorodzinnych. Dodał, że zakres inwestycji, którą mogą zrealizować mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej, jest węższy niż w przypadki budynku jednorodzinnego.

Wyjaśnił, że najemca lub mieszkaniec domu wielorodzinnego może wymienić kopciuch, wymienić okna i drzwi, kupić i zamontować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła albo instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

– Nie można uzyskać dotacji na docieplenie budynku. To mogą wspólnoty mieszkaniowe. Paweł Mirowski zaznaczył, że w obecnym naborze podwyższono kwotę dotacji, która jest uzależniona od dochodu najemcy lokalu komunalnego lub właściciela mieszkania w domu wielorodzinnym.

Jak podkreślił, im niższy dochód, tym ta dotacja może być wyższa. Obowiązują trzy poziomy dofinansowania dla osób fizycznych – do 16,5 tysiąca złotych w podstawowym poziomie, do 27,5 tysiąca w poziomie podwyższonym i do 41 tysięcy złotych wsparcia w najwyższym poziomie dofinansowania.

Odpowiednio intensywność dofinansowania od 30 procent w pierwszym poziomie kosztów kwalifikowanych, przez 60 w drugim poziomie, po 90 procent w trzecim poziomie

– poinformował.

Dla mieszkańców najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce przewidziano wyższy o 5 punktów procentowych poziom intensywności dofinansowania. Na liście takich samorządów są obecnie 163 gminy. Dla porównania, w ubiegłorocznej edycji programu w takim wykazie znalazły się 322 gminy.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski poinformował, że wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać do 375 tysięcy złotych dofinansowania.

To jest ta pokaźna wartość dotacji, którą możemy zainwestować na przykład w docieplenie całego budynku, wymianę tych indywidualnych źródeł ciepła na jedno zbiorcze czy też na montaż instalacji fotowoltaicznej

– wskazał.

Umowy z gminami zainteresowanymi dofinansowaniami dla mieszkańców podpisują wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Następnie jednostka samorządu terytorialnego ogłasza na swoim terenie nabór wniosków wśród mieszkańców, czyli końcowych beneficjentów.

Nabór wniosków potrwa do końca stycznia przyszłego roku.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za IAR

Więcej w komin, piec, dom, węgiel, ocieplenie, kopciuch
To jedyny taki program w Europie. Pomogą wymienić kopciuchy i ocieplić domy

Takiego programu nie ma nikt w Europie, a nawet na świecie. W województwie warmińsko-mazurskim rusza pilotażowa odsłona programu „Czyste powietrze”. Tym razem skierowany jest bezpośrednio do...

Zamknij
RadioOlsztynTV