Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Kolejarze nie wykluczają strajku, a prezes Polregio apeluje o większe pieniądze

Fot. D. Grzymska

Wystarczy rozłożyć inaczej akcenty wydatkowania – powiedział prezes spółki Polregio Artur Martyniuk na konferencji prasowej w Olsztynie. W tej sposób odniósł się do 22 milionów złotych, które Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski zamierza przekazać spółce.

Jego zdaniem, suma ta nie zaspokoi wszystkich potrzeb Polregio. W tej kwocie jest nadwyżka budżetowa – 13 milionów złotych – zaoszczędzona przez zarząd województwa na tzw. tarczy energochłonnej. Prezes Artur Martyniuk przekonywał, że do przewozów regionalnych – oprócz planowanych 22 milionów – dodatkowo powinna trafić nadwyżka, którą zaoszczędzono na „tarczy”.

Tymczasem przeznaczone przez Urząd Marszałkowski 5 milionów złotych na obiecane podwyżki dla pracowników to – zdaniem prezesa spółki – stanowczo za mało.

Strona społeczna ma prawo do strajki zgodnie z podpisanym porozumieniem, dlatego jeśli nie dojdziemy do porozumienia, to taka groźba istnieje.

00:00 / 00:00

Obecny na konferencji prasowej Krzysztof Bączek wiceprzewodniczący Federacji Związków Zawodowych Kolejarzy, nie wykluczył strajku kolejarzy w lutym.

Dalej jest niepewność. nie wiemy co będzie 10 lutego. Czy pracownicy otrzymają zwiększone wynagrodzenia czy nie? Chcieli byśmy być tak samo traktowani jak pracownicy w innych województwach przez marszałków.

00:00 / 00:00

Kolejna sprawa to – zdaniem Artura Martyniuka – bezsensownie droga naprawa pojazdu, na który Urząd Marszałkowski planuje wydać 8 milionów złotych, choć już teraz wiadomo, że naprawa będzie dwukrotnie droższa. Po co naprawiać stary, krótki i niszczejący szynobus za miliony?

Nigdy 17 milionów złotych, 15, a nawet 8 milionów nie przeznaczyłbym na remont pojazdu, który psuł się bardzo często w przeszłości (…) Wydałbym na 3-4 zmodernizowane pojazdy (…)

00:00 / 00:00

Artur Martyniuk powiedział, że spółka finalizuje projekt, dzięki któremu na Warmię i Mazury trafią nowoczesne pojazdy.

Kilka dni temu Polregio podpisało umowy ramowe na zakup około 200 pojazdów. To pierwszy w ponad 20-letniej historii spółki zakup (…) W poprzedniej perspektywie unijnej spółka nie mogła skorzystać z tego dobrodziejstwa grantów. Teraz chcemy po nie sięgnąć (…) Jesteśmy już gotowi (…)  Wtedy do województwa trafi tyle pojazdów ile będziecie chcieli. Rozmowa jest o 16 pojazdach. To bardzo komfortowe pojazdy, produkowane przez renomowanych producentów i na bardzo dobrych warunkach.

00:00 / 00:00

Prezes Polregio zaapelował do samorządu Warmii i Mazur o zwiększenie finansowania i inny podział pieniędzy.

Fot. D. Grzymska

Leonard Krasulski: samorząd województwa nie dba należycie o przewozy kolejowe

Autor: D. Grzymska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, kolej, strajk, pociągi, POLREGIO
Leonard Krasulski: samorząd województwa nie dba należycie o przewozy kolejowe

Zdaniem warmińsko-mazurskiego posła Leonarda Krasulskiego samorząd województwa nie dba należycie o przewozy kolejowe w regionie. Jak zaznaczył, to duże zaniedbania, dotyczące zarówno ludzi, jak i infrastruktury...

Zamknij
RadioOlsztynTV