Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -10 °C pogoda dziś
JUTRO: -8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolej woli wozić turystów

Od 10 czerwca przestają kursować pociągi relacji Szczytno-Wielbark – podały Warmińsko-Mazurskie Przewozy Regionalne.

Pociągi na tej linii miały dowozić pracowników fabryki meblarskiej, która odnowiła trasę na swój koszt. Jak poinformowała Marta Milewska z Warmińsko-Mazurskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Olsztynie, pociągi Regio jeżdżące dotychczas między Szczytnem i Wielbarkiem odwołano w związku z roczną korektą rozkładu jazdy. Zdecydowały względy ekonomiczne. Z powodu zbyt małego zainteresowania podróżnych wystąpiliśmy do Urzędu Marszałkowskiego o zawieszenie tych połączeń – wyjaśniła Milewska.

Pociągi Szczytno-Wielbark kursowały od początku 2013 roku. Ruch pasażerski przywrócono tam po kilkunastu latach. Było to możliwe, bo trasę o długości ponad 20 kilometrów zrewitalizowała na własny koszt firma Swedwood, należąca do grupy Ikea, która ma w Wielbarku zakłady zatrudniające ponad tysiąc osób. Miało to umożliwić dowożenie pracowników do fabryki i transport surowców koleją. Przyjazdy i odjazdy pociągów pasażerskich miały być skorelowane z rytmem pracy fabryki, której pracownicy zaczynają zmiany o godzinie 6, 14 i 22. Ostatecznie uruchomiono jednak tylko po dwa pociągi w obie strony w ciągu dnia.

Według Marty Milewskiej regionalnemu przewoźnikowi nie udało się porozumieć, co do dofinansowania przez Swedwood trzeciego, wieczornego połączenia. W efekcie pociągami zamiast 80 pasażerów na każdy kurs – jak zakładano – jeździło nie więcej niż kilkanaście osób. W miejsce zlikwidowanego połączenia Szczytno-Wielbark, Mazurskie Przewozy Regionalne wprowadzą pociąg relacji Olsztyn-Szczytno-Pisz, który będzie kursował od 20 czerwca do końca września. Przewoźnik liczy, że takie połączenie wzbudzi zainteresowanie turystów jadących ze stolicy regionu na Mazury. (pap/gol/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PKP, pociąg, Wielbark
Pijany dyżurny ruchu w Giżycku

45-letni dyżurny ruchu miał nadzorować bezpieczny przejazd pociągów. Zatrzymano go w nocy - poinformowała nadkomisarz Anna Fic z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. 45-latek miał prawie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV