Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Koalicja w europarlamencie i sytuacja na wschodniej granicy. Posłuchaj rozmowy

Fot. B. Świerkowska-Chromy

My Wy Oni, czyli poniedziałkowe spotkanie z przedstawicielami najważniejszych sił politycznych. Gospodarzem audycji publicystycznej był Andrzej Piedziewicz.

Z zaproszenia do studia skorzystali:

  • Konrad Sajkowski – Konfederacja – Nowa Nadzieja
  • Adrian Godlewski – Nowa Lewica
  • Andrzej Sekita – Polska 2050
  • Adam Krzyśków – Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Jarosław Słoma – Platforma Obywatelska
  • Paweł Warot – Prawo i Sprawiedliwość

Znamy pełne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wydaje się, że w europarlamencie utrzyma się poprzednia koalicja, czyli porozumienie Europejskiej Partii Ludowej, socjaldemokratów z S&D oraz liberałów z Renew Europe. Dziś unijni przywódcy rozpoczęli rozmowy o podziale najważniejszych stanowisk we Wspólnocie. Jakie są najważniejsze zadania stojące przed Unią Europejską?

Rozmawiano także o sytuacji na granicy z Białorusią. Jest projekt nowelizacji ustawy o użyciu broni. Odejście od przepisów nie będzie już traktowane jako przestępstwo. Na wschodniej granicy pojawiły się też większe siły policyjne. Jest też uchwała rządu w sprawie budowy tzw. Tarczy Wschód. To jednak dość odległa przyszłość, a co można lepiej zrobić od zaraz?

Goście Radia Olsztyn rozmawiali także o sporze między prezydentem a rządem. Tym razem chodzi i o ambasadorów. Polskie MSZ z końcem maja odwołało przedstawicieli naszego kraju we Włoszech, Peru, na Łotwie i przy NATO. Do końca lipca ma być kilkanaście kolejnych zmiana, a w sumie w tym roku około 50.

Posłuchaj audycji

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w wojsko, granica, rząd, Parlament Europejski, spór, prezydent, Adam Krzyśków, Jarosław Słoma, Białoruś, video, My Wy Oni, Konrad Sajkowski, Paweł Warot, Adrian Godlewski
„Wiele rzeczy będzie się szybko zmieniało”. Prezydent Szewczyk o przyszłości Olsztyna

- Szukamy najlepszych rozwiązań w dziedzinach, które były trochę pozostawione same sobie - powiedział w Porannych Pytaniach prezydent Olsztyna Robert Szewczyk. Tak odpowiedział na pytanie, co...

Zamknij
RadioOlsztynTV