Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kina, teatry i filharmonie w regionie otwierają drzwi. Jakiego repertuaru mogą się spodziewać widzowie?

Fot. M. Lewiński

Instytucje kultury z województwa warmińsko-mazurskiego szykują program dla widzów i odwiedzających. Z limitami miejsc i obostrzeniami sanitarnymi kolejne placówki będą mogły ponownie funkcjonować od 12 lutego.

W reżimie sanitarnym muzea mogą być otwarte od początku lutego. W najbliższy piątek dla widzów ponownie otworzą się natomiast inne instytucje kultury np. teatry i filharmonie. W placówkach muszą być spełnione trzy standardowe warunki: dystans, dezynfekcja i maseczka. Ponadto te miejsca będą mogły wypełnić widownię maksymalnie w 50%.

Warmińsko-mazurskie placówki szybko przygotowały program na najbliższe dwa tygodnie. Decyzją rządu warunkowe otwarcie tych miejsc obowiązuje bowiem właśnie na ten okres. Piotr Sułkowski, dyrektor Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej powiedział, że pomysły zostały zweryfikowane w taki sposób, by przygotować wydarzenia dla żywych widzów i słuchaczy. W najbliższy piątek i niedzielę będzie to walentynkowa gala.

Udało nam się zaprosić znakomitych solistów. To polscy wokaliści, ale na co dzień śpiewają w największych teatrach operowych światach: Deutsche Oper w Berlinie lub Metropolitan Opera w Nowym Jorku. To soliści, którzy tak naprawdę byli zaplanowaniu u nas na weekend, tylko miało się to wszystko odbyć w formie koncertu internetowego

– powiedział Piotr Sułkowski. Wydarzenia online będą się jednak odbywały. Na przykład w najbliższa sobotę filharmonia wyemituje galę operową „Najpiękniejsze polki i walce Straussa”. W kolejny weekend (19-21.02) w filharmonii odbędą się spotkania dla dzieci, czyli „Baby Filharmonia”. Na sobotę (20.02.) zaplanowano także inaugurację nowego cyklu „KAMERAlnie – koncert i opowieść o muzyce filmowej”. Na fortepianie zagra Aleksander Dębicz, a o muzyce filmowej opowie dziennikarka Magda Miśka-Jackowska. Z kolei 25 i 26 lutego na scenie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej recital fortepianowy zagra Viacheslav Zubkov.

Teatr Jaracza zapowiada, że – choć ma możliwość otwarcia się dla widzów – nie zrezygnuje z działań internetowych. Planuje nawet stworzenie własnej platformy video, na której będę prezentowane profesjonalnie nagrane spektakle. Natomiast pierwsze przedstawienie – już nie w Internecie, a na na deskach Teatru Jaracza – odbędzie się także w Walentynki.

To spektakl „Witamy w Zangaro” stworzony przez uczniów trzeciego roku Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka. Ten rok jest niezwykle zdolny, muzykalny i zespolony

– mówił Zbigniew Brzoza, dyrektor Teatru Jaracza. Propozycja na 20 lutego to z kolei premiera spektaklu „Jak Wam się podoba”, znanej i często wystawianej komedii Szekspira. Trzecią zaplanowaną premierą jest przedstawienie „Bierki”, również przygotowane przez uczniów Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie. W marcu, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Teatr Jaracza chce wystawić na swoich deskach spektakl: „Lekarz na telefon”. Jak opisuje go Zbigniew Brzoza to „zwariowana i świetnie napisana jednoosobowa farsa.”

Muzea mogą być otwarte od początku lutego. Jak twierdzi dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Piotr Żuchowski już w miniony weekend podległe mu placówki (zamek w Olsztynie, zamek w Lidzbarku Warmińskim, Muzeum Przyrody oraz Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera w Morągu, Muzeum w Mrągowie, Muzeum Mazurskie w Szczytnie oraz Dom Gazety Olsztyńskiej) odnotowały pierwszych odwiedzających. – Najczęściej były to rodziny – powiedział dyrektor Żuchowski. Piotr Żuchowski podkreśla jednak, że największym wyzwaniem dla Muzeum Warmii i Mazur jest współpraca ze szkołami. Ze względu na bezpieczeństwo uczestników spotkań i ich prowadzących okazuje się bowiem, że specjalny program najłatwiej przygotować dla najmłodszych odwiedzających, czyli przedszkolaków. Dlatego to właśnie dla nich placówka przygotowuje specjalną ofertę.

Natomiast najważniejszą wystawą zaplanowaną na ten rok artystyczny w Muzeum Warmii i Mazur to „Sztuka Współczesna lat 1944-2021 w regionie”. Na konferencji prasowej Piotr Żuchowski podkreślał również, że – w przeciwieństwie do innych instytucji kultury – muzeum nie liczy strat, a rok 2020 zamknęło z zyskiem.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

Fot. M. Lewiński

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

Więcej w kino, muzeum, filharmonia, otwarcie
Przedsiębiorca z Elbląga złamał zakaz i otworzył lokal w czasie restrykcji. Czy otrzyma karę?

Tylko jeden przedstawiciel branży gastronomicznej w Elblągu złamał zakaz i otworzył swój lokal w czasie surowych restrykcji epidemicznych. Jak informuje elbląski sanepid, więcej oficjalnych zgłoszeń o...

Zamknij
RadioOlsztynTV