Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kilka sposobów na oszczędzenie ciepła. Ruszyła kampania informacyjna

Jak obniżyć swoje rachunki za ciepło? Olsztyński MPEC prowadzi kampanię zachęcającą do oszczędzania ciepła.

Od początku miesiąca rachunki w Olsztynie wzrosły o 20 procent, ale mieszkańcy mają wpływ na ich wysokość. Jak podkreśla Lidia Warnel, wiceprezes olsztyńskiego MPEC-u, warto obniżyć o kilka stopni temperaturę w mieszkaniu. Można też wykąpać się w mniejszej ilości wody, a pomieszczenia wietrzyć intensywnie, ale krótko, dzięki czemu ciepło nie będzie marnowane.

00:00 / 00:00

Obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 1 stopień to oszczędność na rachunkach o 6 procent.

Są urządzenia, które pomogą obniżyć rachunki. Tadeusz Piórkowski, który prowadzi w Olsztynie serwis kotłów, mówi, że najprostszym takim systemem są głowice termostatyczne zakładane na grzejniki.

To są mechaniczne automaty, które sterują praca grzejnika. Odpowiednio wysterowana głowica nie pozwala przegrzewać pomieszczenia i daje nam oszczędności. Drugim, nieco bogatszym systemem, są termostaty elektroniczne, centralne, które sterują urządzeniem grzewczym. Na nich możemy programować czas, czyli kiedy mamy mieć jaką temperaturę.

00:00 / 00:00

Unia Europejska przyjęła rozporządzenie zakładające dobrowolne zmniejszenie zapotrzebowania na gaz ziemny o 15 procent. To oznacza, że państwa członkowskie mają od początku sierpnia do 31 marca 2023 ograniczać zużycie gazu właśnie wprowadzając rozwiązania pozwalające oszczędzić ten surowiec.Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, woda, ekologia, Mpec, opłaty, oszczędność, ciepło, ogrzewanie, kąpiel, kaloryfer
Samorządy zaczynają myśleć o oszczędzaniu na prądzie. Sposoby są różne

Samorządowcy boją się nawet 4-krotnego wzrostu kosztów energii. Część miast i gmin województwa warmińsko-mazurskiego od kilku lat próbuje zmniejszać koszty oświetlenia. W Olsztynie od 2015 działa...

Zamknij
RadioOlsztynTV