Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kiedy powstaną nowe drogi ekspresowe w województwie? GDDKiA podaje terminy

Fot. P. Getka

Sprawdzamy, na jakim etapie jest przygotowanie i budowa nowych dróg ekspresowych w województwie warmińsko-mazurskim. Proponowany przebieg drogi S5 mamy poznać do końca roku, w przypadku S16 nie znamy żadnych terminów.

Dobiega końca analiza materiałów pozwalających na wskazanie dokładnego przebiegu drogi S5, która ma połączyć Ostródę z autostradą A1.

Obecnie trwa sprawdzanie poprawności studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, w IV kwartale tego roku planowany jest wybór najbardziej korzystnego wariantu

– powiedziała Katarzyna Kozłowska z olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Sama budowa S5 planowana jest na lata 2029-2032.

GDDKiA nie podaje żadnych terminów dotyczących budowy drogi S16 Mrągowo-Ełk. Przypomnijmy, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zakwestionowała przebieg proponowany przez drogowców, zamiast tego zaleciła budowę drogi w nieco innym śladzie, tzw. wariancie C. Wciąż nie wiadomo, czy drogowcy zdecydują się na ten wariant.

Trwa analiza pisma RDOŚ, czy możliwa jest realizacja drogi w wariancie C

– przyznała Katarzyna Kozłowska.

Lepsze informacje drogowcy przekazują w sprawie budowanego obecnie odcinka S16 Borki Wielkie-Mrągowo.

Zakończyły się prace polegające na wzmocnieniu podłoża gruntowego. Kontynuujemy prace nad budową nasypów i konstrukcji drogi. Przygotowujemy się do prac związanych z montażem ekranów akustycznych, nasadziliśmy już około 50 procent planowanej liczby drzew i krzewów. Zaawansowanie rzeczowe inwestycji wynosi obecnie około 90 procent

– dodała przedstawicielka GDDKiA. Zakończenie budowy S16 Borki Wielkie-Mrągowo planowane jest na III kwartał bieżącego roku.

GDDKiA przypomina również o planowanej przebudowie drogi nr 53 Olsztyn-Szczytno. Ma zostać dostosowana do standardów drogi głównej ruchu przyspieszonego – będzie miała większą nośność, w planach jest złagodzenie niektórych zakrętów. Wciąż nie wybrano jednak ostatecznego przebiegu, bo może różnić się w porównaniu z obecnym. Sama budowa planowana jest na lata 2026-2030.

Olsztyński oddział GDDKiA pracuje też nad nowymi obwodnicami z Programu 100 Obwodnic. W przypadku obwodnicy Olsztyna i Dywit GDDKiA wciąż obstaje przy tzw. wariancie zachodnim, ale nie złożyła jeszcze wniosku o decyzję środowiskową. Takie wniosku nie ma też jeszcze w przypadku obwodnic Szczytna i Dobrego Miasta. Natomiast w przypadku obwodnicy Pisza drogowcy wniosek złożyli i czekają na wydanie decyzji środowiskowej.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w droga ekspresowa, budowa dróg, S16, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
„Najtrudniejsze roboty już za nami”. Prace na odcinku S16 dobiegają końca

Zakończyły się prace przy umacnianiu gruntu i budowie odcinka S16 w Sorkwitach. To miejsce zastopowało wcześniej roboty budowlane między Borkami Wielkimi a Mrągowem. Konieczność umacniania gruntu...

Zamknij
RadioOlsztynTV