Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kiedy polska premiera najnowszego, skandalizującego filmu reżysera „RoboCopa”?

„Benedetta” Paula Verhoevena została okrzyknięta najbardziej kontrowersyjnym filmem ostatniego festiwalu w Cannes.

W tytułowej roli wystąpiła Virginie Efira. W obsadzie znalazła się także laureatka Honorowego Złotego Niedźwiedzia oraz nominowana do Oscara Charlotte Rampling, znana z ról w tak kontrowersyjnych filmach jak „Nocy Portier” Liliany Cavani, ale też współpracy z polskim reżyserem Lechem Majewskim, u którego zagrała w „Młyn i krzyż” oraz „Dolinie Bogów”. Film, który wzbudza także już w Polsce skrajne emocje trafi do kin w 2022 roku.

Film Verhoevena wzbudzał spore kontrowersje jeszcze przed swoją premierą w Cannes. I na pewno będzie o nim jeszcze głośniej gdy już trafi do kin. Reżyser nigdy nie bał się mocnych tematów. To on odpowiada przecież za takie hity kinowe jak „Nagi instynkt”, „RoboCop” czy „Elle”. I tym razem nie zamierza spoczywać na laurach. „Benedetta” opowiada opartą na faktach historię kontrowersyjnej zakonnicy Benedetty Carlini, która cierpi na niepokojące Watykan wizje religijne i erotyczne.

Holenderski reżyser, który po latach aktywności hollywoodzkiej powrócił do Europy, to jeden z tych, którzy zawsze dotykali tabu z ciekawością neofity i zapałem wynalazcy, przesuwali w sztuce filmowej granice społecznego dyskursu, wzbogacając kino głównego nurtu o autorski sznyt nonkonformisty. O filmie „Benedette” napisała każda licząca się filmowa redakcja branżowa, uznając go za najbardziej wyczekiwany oraz kontrowersyjny film tegorocznego 74. festiwalu w Cannes!

Hollywood Reporter przypomina, że w osobie Paula Verhoevena poznaliśmy jednego z bezkompromisowych twórców, przywołując jego poprzednie filmy czelendżujące ważkie idee współczesności: amerykańskiej hegemonii (Żołnierze kosmosu), kolonizacji (Pamięć absolutna), państwa policyjnego (RoboCop).
Autor: Ł.A/mat. prasowe
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, kino, kultura, Cannes
Zjawiskowa Maria Dębska w zwiastunie filmu o Kalinie Jędrusik

Maria Dębska do roli Kaliny Jędrusik, zwanej polską Marilyn Monroe, przygotowywała się półtora roku. Efekt? Zobacz zwiastun „Bo we mnie jest seks”.  Film w reżyserii Katarzyny...

Zamknij
RadioOlsztynTV