Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Akcja „Odłóż telefon i żyj!” w Elblągu i Kętrzynie. Służby oznaczają przejścia dla pieszych

Akcja Odłóż telefon i żyj w Kętrzynie Fot. Fb Miasto Kętrzyn

W Elblągu przed przejściami dla pieszych pojawiły się symbole przekreślonego telefonu komórkowego, a w Kętrzynie malowane są napisy „odłóż telefon i żyj!”. Ma to związek ze zmianą przepisów w ruchu drogowym.

Od 1 czerwca pieszy, który wchodzi na jezdnię czy torowisko, nie może używać telefonu komórkowego lub innych urządzeń elektronicznych, które rozpraszają uwagę. Elbląska oraz kętrzyńska akcja „odłóż telefon i żyj” mają o tym przypominać.

Napisy pojawią się przy większości przejść dla pieszych w Kętrzynie. Najpierw malowane są w okolicach szkół i przedszkoli, a potem pojawią się w centrum. Podobną akcję przeprowadzono kilka dni temu w Elblągu. Tam zamiast napisów policjanci drogówki wspólnie z uczniami klasy mundurowej malowali przed przejściami dla pieszych symbole przekreślonego telefonu komórkowego.

Jak wynika z danych warmińsko-mazurskiej policji w ubiegłym roku doszło w regionie do 135 wypadków z udziałem pieszych – mówi młodszy aspirant Tomasz Markowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Do 102 wypadków doszło na przejściu dla pieszych, czyli w miejscu, gdzie pieszy teoretycznie powinien czuć się najbezpieczniej. Sami piesi również nie pozostają bez winy, bo w zeszłym roku spowodowali 50 wypadków. Od początku roku do końca maja na Warmii i Mazurach odnotowaliśmy 23 wypadki – kierujący nie ustąpili pierwszeństwa pieszym, natomiast piesi spowodowali już 11 wypadków

– wylicza Markowski.

Najwięcej, bo 9 potrąceń pieszych było w samym Olsztynie. Już po wejściu w życie nowych przepisów w Kętrzynie zostały potrącone na pasach dwie 10-latki, na szczęście niegroźnie.

Posłuchaj relacji Wojciecha Chromego

Akcja Odłóż telefon i żyj w Kętrzynie Fot. Fb Miasto Kętrzyn

Autor: W. Chromy
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bezpieczeństwo, piesi, przejście dla pieszych, oznakowanie
Policja gotowa na długi weekend na drogach. Będą wzmożone patrole na drogach i na wodzie

Podczas długiego weekendu na drogach regionu będzie więcej patroli policji. Specjalne patrole będą też prowadziły kontrole na wodzie sprawdzając bezpieczeństwo wypoczywających nad akwenami. Starszy sierżant Karolina...

Zamknij
RadioOlsztynTV