Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Każdy będzie mógł się poczuć jak maszynista”. Wirtualna podróż Kanałem Elbląskim

Kanał Elbląski – pochylnia Jelenie. Fot. Ł.Węglewski

Unikatowy na skalę światową zabytek techniki, odwiedzany przez tysiące turystów z kraju i z zagranicy zostanie zdigitalizowany.

W podróż Kanałem Elbląskim będzie się można wybrać wirtualnie, a w elbląskim Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, dzięki rozszerzonej rzeczywistości, będzie można wejść np. do maszynowni.

Dużą atrakcją będzie samodzielne przeprowadzenie śluzowania statku. Będzie symulacja maszynowni i każdy będzie mógł się poczuć jak maszynista

– zapowiada Hanna Laska-Kleinszmidt, koordynator projektu w Regionalnej Pracowni Digitalizacji, która zajmuje się promocją i cyfryzacją dziedzictwa kulturowego Warmii, Mazur i Powiśla.

Premiera aplikacji i wirtualnego spaceru planowana jest jesienią. W Regionalnej Pracowni Digitalizacji jest już prawie pół tysiąca obiektów architektonicznych i muzealnych. Obecnie trwają również prace nad digitalizacją średniowiecznych budowli i kolekcji Warmii i Mazur.

Kanał Elbląski po rewitalizacji. Fot. P. Krawczyk

 

Autor: A.Kulik
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Światowid, zabytek, kanał, Kanał Elbląski, digitalizacja, maszynownia
Wirtualny spacer po Kanale Elbląskim? Już jesienią

Unikatowy na skalę światową zabytek techniki, odwiedzany przez tysiące turystów z kraju i z zagranicy zostanie zdigitalizowany. W podróż Kanałem Elbląskim będzie się można wybrać wirtualnie....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV