Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kawę możemy zaparzyć na wiele różnych sposobów… Bez znaczenia jaką kawę lubisz, musi być odpowiednio zaparzona

Natalia Piotrowska jest w siódemce najlepszych baristów świata

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że kawa to jeden z najchętniej wybieranych przez nas napojów, warto więc poznać kilka sposobów na przygotowanie dobrej kawy, nawet jeżeli nie mamy ekspresu do kawy. Natalia Piotrowska, która jest dwukrotną mistrzynią Irlandii baristów i siódmym baristą na świecie była gościem „Bliższych spotkań” Polskiego Radia Olsztyn.

Michał Porycki: Co trzeba zrobić żeby przygotować najlepszą kawę na świecie? Czy my potrafilibyśmy to zrobić?

Natalia Piotrowska: Cała otoczka konkursu jest bardzo złożona (…) Przez sędziów doceniane są doświadczenia sensoryczne. Ma konkursie mamy czterech sędziów sensorycznych i sędziów technicznych, którzy patrzą na to w jaki sposób przygotowujemy kawę (…)  Mamy określone reguły. Musimy przygotować cztery espresso, cztery bazy mleczne  i stworzyć swoją sygnaturę (…) Gdy przygotowywałam się do mistrzostw poświęciłam pół roku na zbudowanie rutyny. 

Agnieszka Lipczyńska: Czy przy przyrządzaniu kawy brane są pod uwagę autorskie pomysły?

Natalia Piotrowska: Konwencja twórcza też jest oceniana. Musimy wnieść coś od siebie.

Michał Porycki: Wcześniej reprezentowała pani Irlandię, ale to niebawem się zmieni?

Natalia Piotrowska: Tak. Pod koniec marca w Katowicach są mistrzostwa Polski baristów 2017. Mam nadzieję, że uda mi się wejść do reprezentacji. Cały czas trenuję i przygotowuję się. Wcześniej robiłam to w domu, teraz mam swoją palarnię kawy w Olsztynie.

Agnieszka Lipczyńska: Czy są trendy z przygotowywaniu kawy

Natalia Piotrowska: Trendy kawowe różnią się w zależności od kraju. Przewodnim trendem był skandynawski, jeśli chodzi o jaśniejsze wypalanie kawy i wydobywanie cytrusowych nut (…) Ja jeśli jestem zaproszona do znajomych na kawę to przynoszę ze sobą wagę i cały sprzęt.  czuję się ambasadorem kawy wysokiej jakości.

Agnieszka Lipczyńska: Jak przygotować kawę po mistrzowsku w domu?

Natalia Piotrowska: Najważniejszy jest zakup wysokiej jakości ziaren (…) są one dostępne w przystępnej cenie. Popularne stają się alternatywne metody parzenia kawy.

Posłuchaj rozmowy z Natalią Piotrowską

 

(ls/bsc)

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kawa, barista
Kate Liu: Chopin tworzył silną i piękną muzykę

  Kate Liu - amerykańska pianistka, laureatka III nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2015 roku. Tam zdobyła też nagrodę Polskiego Radia...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV