Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Katolicy z całego kraju przybyli do Gietrzwałdu. W sanktuarium odbył się ogólnopolski Dzień Pokutny

Panorama Gietrzwałdu

W Gietrzwałdzie koło Olsztyna trwają uroczystości związane z Dniem Pokutnym, zorganizowanym z inicjatywy metropolity warmińskiego arcybiskupa Józefa Górzyńskiego.

W wydarzeniu biorą udział duchowni, kilka tysięcy pielgrzymów z całej Polski a także przedstawiciele władz państwowych. Hasło obchodów „Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej”.

Mszy Świętej przewodniczył biskup diecezji bydgoskiej ksiądz biskup Jan Tyrawa.

00:00 / 00:00

Homilię wygłosił biskup senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski, który nawiązał do odzyskania przez Polskę niepodległości, polskiej historii oraz do wyjątkowości sanktuarium w Gietrzwałdzie. – To tutaj Polacy nie za miecz chwycili a za różaniec, tu nie siłą a modlitwą odzyskaliśmy wolność – powiedział ksiądz biskup Józef Zawitkowski.

00:00 / 00:00

Po zakończeniu mszy świętej głos zabrał między innymi marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który nawiązał do obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz do rocznicy podpisania Unii Lubelskiej, która przypada 1 lipca. Marszałek Marek Kuchciński podkreślił, że pielgrzymi przybyli do Gietrzwałdu by odnowić i umocnić się w wolności.

Hasło Dni Pokutnych nawiązuje do potrzeby nawrócenia i pojednania z Bogiem, bo tylko to może dać ludziom prawdziwą wolność. Wtedy dopiero wiemy co to jest wolność, potrafimy o nią zabiegać i jej bronić

– mówi arcybiskup Józef Górzyński.

Uroczystości nawiązują do objawień w Gietrzwałdzie w 1877 roku oraz do stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uroczystości składają się: wspólna modlitwa różańcowa, msza święta oraz wspólny rachunek sumienia i spowiedź. Uroczystości potrwają do wieczora.

Arcybiskup Józef Górzyński zwrócił uwagę na ich wyjątkowy, patriotyczny i duchowy charakter.

Chcemy pytać, czy jesteśmy wewnętrznie wolni – mówił metropolita warmiński, arcybiskup Józef Górzyński.

Do Gietrzwałdu przyjechało kilka tysięcy pielgrzymów z całej Polski. Chcą się wspólnie modlić i podziękować za niepodległość Polski.

Objawienia maryjne w Gietrzwałdzie rozpoczęły się 27 czerwca i trwały do 16 września 1877 roku. Matka Boża objawiła się dwóm dziewczynkom: Barbarze Samulowskiej i Justynie Szafryńskiej. Maryja mówiła z nimi po polsku. Poleciła odmawianie różańca i wzywała do walki z grzechami.

To jedyne objawienia w Polsce uznane przez Kościół katolicki. W ubiegłym roku tysiące pielgrzymów świętowało i 140. rocznicę tych wydarzeń. W zeszłym roku sanktuarium w Gietrzwałdzie odwiedziło około 600 tysięcy pielgrzymów. To dwa razy więcej niż w poprzednich latach.

Ogólnopolski Dzień Pokutny w Gietrzwałdzie. Fot. K. Pakulnicki

Objawienia Matki Bożej z XIX wieku w Gietrzwałdzie były jednym z najistotniejszych bodźców, który przyczyniły się do odzyskania narodowej niepodległości. Polacy podjęli orędzie o odnowie moralnej i nie zawiedli się

– dodaje ksiądz Krzysztof Bielawny, dyrektor Domu Rekolekcyjnego Archidiecezji Warmińskiej w Gietrzwałdzie.

To właśnie indywidualne grzechy Polaków doprowadziły kraj do utraty niepodległości. My, jako piąte pokolenie Polaków po objawieniach Matki Bożej w Gierzwałdzie, musimy wrócić w to miejsce, by ponownie postawić sobie pytanie, jaka jest nasza kondycja moralna? Czy dzisiaj nasze zniewolenie wewnętrzne nie doprowadzi znowu do zniewolenia zewnętrznego? To pytanie każdy z nas musi sobie postawić

Ksiądz Krzysztof Bielawny z obrazem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej

Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie wiążą się z odrodzeniem państwa polskiego. Ksiądz Bielawny przypomniał, że kiedy Maryja 141 lat temu objawiła się dwóm dziewczynkom sytuacja żyjącej pod zaborami ludności polskiej była bardzo trudna. Jego zdaniem, nie bez znaczenia dla odbudowy tożsamości Polaków było to, że Matka Boża przemówiła do wizjonerek po polsku.

Owocem objawień była też odbudowa rodziny. Warto przypomnieć, że w krótkim czasie w dawnych granicach Polski prawie podwoiła się liczba Polaków z 16 milionów do 27 milionów. To był jedyny taki przypadek w historii. Młode pokolenie musi być wychowywane w zdrowych, pełnych rodzinach. Jeśli tego nie będzie, skutki mogą okazać się katastrofalne.

Ogólnopolski Dzień Pokutny w Gietrzwałdzie. Fot. K. Pakulnicki

Ogólnopolski Dzień Pokutny w Gietrzwałdzie. Fot. K. Pakulnicki

Ogólnopolski Dzień Pokutny w Gietrzwałdzie. Fot. K. Pakulnicki

Redakcja: BSChromy za B.Gajlewska/M.Lewiński/IAR/PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, religia, sanktuarium, wiara
Wierni z całej Polski zjadą do Gietrzwałdu, aby wziąć udział w uroczystym nabożeństwie pokutnym

Wierni z całego kraju spotkają się w Gietrzwałdzie podczas Dnia Pokutnego. Wspólna celebracja sakramentu pokuty zaplanowana jest na 30 czerwca. Inspiracją do tego wydarzenia jest orędzie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV