Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 31 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kasprzyk: ponad 130 mln zł dla kombatantów i działaczy opozycji antykomunistycznej

Fot. M. Lewiński

Tylko w tym roku na pomoc kombatantom i działaczom opozycji antykomunistycznej państwo przeznacza ponad 130 milionów złotych – mówił w Olsztynie Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W stolicy regionu Jan Józef Kasprzyk spotkał się z członkami rady konsultacyjnej. To cykl – odwieszonych po pandemii – spotkań, które mają na celu zdiagnozowanie kolejnych potrzeb dawnych działaczy podziemia.

Minister Kasprzyk podkreślał, że udało się zrobić sporo – dawni opozycjoniści mają teraz takie same uprawnienia jak kombatanci wojenni. Mogą bez kolejki korzystać ze służby zdrowia i aptek. Mają też wyrównane emerytury.

Krótko mówiąc – nie mogą mieć emerytury niższej niż 2,5 tys. zł. Było to pewne spełnienie sprawiedliwości dziejowej, bo wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że nie może być tak, że działacze walczący o wolną Polskę mają emerytury niższe niż ich prześladowcy, czyli pracownicy dawnego aparatu bezpieczeństwa PRL.

00:00 / 00:00

Członkiem rady konsultacyjnej, z którą spotkał się minister Kasprzyk, jest legenda olsztyńskiej „Solidarności” Wojciech Ciesielski. Jak twierdzi, dużo udało się zrobić, ale wciąż trzeba myśleć o najstarszych działaczach.

Fajnie, jak mają rodzinę, która pomaga – a tak są zdani sami na siebie. Jeśli gdzieś na wsi ktoś został sam, to kto mu pomoże, kto np. załatwi miejsce w domu kombatanta?

00:00 / 00:00

W naszym regionie uprawnienia działacza opozycji antykomunistycznej ma nieco ponad 300 osób.

Symbole odgrywają ogromną rolę

Jestem gorącym zwolennikiem tego, by upamiętnienia gloryfikujące system zbrodniczy – jakim był komunizm – znikały z przestrzeni publicznej – powiedział Jan Józef Kasprzyk zapytany o konflikt dotyczący pomnika zwanego w Olsztynie „szubienicami”.

Gorąco wspieram tych, którzy popierają działania Instytutu Pamięci Narodowej, aby tego typu rzeczy zniknęły z przestrzeni publicznej. Podam przykład związany z historią Warszawy – odwołam się do okresu międzywojennego. Otóż Rosjanie jako symbol dominacji wybudowali na placu Saskim cerkiew Aleksandra Newskiego. Ta cerkiew została bardzo szybko rozebrana, bo w okresie międzywojennym zdawano sobie słusznie sprawę, że symbole odgrywają ogromną rolę.

00:00 / 00:00

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego rekomenduje demontaż i przeniesienie pomnika do odległego o kilkaset kilometrów muzeum. Prezydent Olsztyna zdecydował jednak o jego pozostawieniu w dotychczasowym miejscu. Monument próbuje przejąć Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kombatanci, Jan Józef Kasprzyk, działacze opozycji antykomunistycznej
Terytorialsi wraz z lekarzami szczepią kombatantów

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pomagają w szczepieniach seniorów na COVID-19. Tych, którzy mają trudności z dojazdem do punktów szczepień, odwiedza w domach mobilny zespół. Przez trzy...

Zamknij
RadioOlsztynTV