Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Karol Karski: Ważą się losy obsadzenia stanowiska szefa Komisji Europejskiej. Skłaniamy się do poparcia kandydatki z Niemiec

Europoseł Karol Karski. Fot. P.Getka

To frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów może zdecydować o tym, że Parlament Europejski zaakceptuje Ursula von der Leyen na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej – powiedział w Porannych pytaniach prof. Karol Karski, europoseł PiS z Warmii, Mazur i Podlasia.

W Parlamencie Europejskim trwa wybór posłów na poszczególne stanowiska. Kwestor Parlamentu Europejskiego prof. Karol Karski jest dobrego zdania o kandydatce z Niemiec.

Mamy kompetentna kandydaturę z Niemiec, ale jest to osoba nastawiona pozytywnie do współpracy ze wszystkimi. Rozmawiałem także z moimi kolegami europosłami, którzy jeszcze niedawno byli ministrami współpracowali z panią Urszulą, rozmawiali z nią. Jest ona dobrze nastawiona do Polski i Polaków i pragmatycznie zajmuje się tym co leży w zakresie jej obowiązków.

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy po spotkaniu z Ursulą von der Leyen decyzję o poparciu jej kandydatury uzależnili od deklaracji, że nowa Komisja nie będzie kontynuować procedury kontroli praworządności wobec Polski związanej z artykułem 7 traktatu unijnego. Naszej frakcji zgodnie z parytetami, przysługiwały dwa miejsca w prezydium Parlamentu Europejskiego powiedział prof. Karol Karski. Europoseł, który po raz trzeci został kwestorem Parlamentu Europejskiego uważa, że nie wybranie prof. Zdzisława Krasnodębskiego na funkcję wiceprzewodniczącego Parlamentu jest naruszeniem dobrych obyczajów.

Profesor Krasnodębski nie został wybrany. Następnego dnia ja zostałem wybrany. To jest demokracja, ostatecznie głosuje sala. Z drugiej strony to jest tak, ze wszystkie siły polityczne, które są reprezentowane w Parlamencie Europejskim powinny mieć odzwierciedlenie w poszczególnych organach parlamentu, a tutaj nie zostało to dotrzymane.

Karol Karski dodał, że przed głosowaniem różne grupy polityczne deklarowały poparcie dla kandydata PiS-u.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Karolem Karskim

Autor: K.Kaszubski
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Parlament Europejski, Karol Karski, kwestor
Europoseł PiS z Warmii, Mazur i Podlasia wybrany na stanowisko kwestora Parlamentu Europejskiego

Karol Karski funkcje tę będzie pełnił po raz trzeci. Kwestor jest odpowiedzialny za sprawy finansowe i administracyjne w Parlamencie Europejskim. Na każdą kadencję parlamentarzyści wybierają pięciu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV