Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Karol Karski: Tam, gdzie są wielkie pieniądze, tam są i wielkie pokusy

Europoseł PiS prof. Karol Karski. Fot. P.Getka

Mamy do czynienia z sytuacją, w której trzeba mieć mocne nerwy i konsekwentnie opierać się o stanowisko, które zostało uzgodnione wcześniej – tak na temat ewentualnych zmian w budżecie Unii Europejskiej wypowiedział się w Porannych Pytaniach Karol Karski europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

W lipcu Rada Europejska osiągnęła porozumienie w kwestii budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 – podkreślił prof. Karski i dodał, że „jednak tam, gdzie są wielkie pieniądze, tam są też i pewnie pokusy”. Jak wyjaśnił, w tej sytuacji trzeba konsekwentnie opierać się o stanowisko uzgodnione wcześniej oraz nie dać się przekonać, że można coś renegocjować. Europoseł stwierdził, że polskie veto blokujące przyjęcie budżetu może skutkować wprowadzeniem prowizorium budżetowego, które także jest korzystne dla naszego kraju.

Widać, że w tym przypadku rząd niemiecki, niemiecka klasa polityczna postanowiły nie dotrzymać danego wówczas słowa, a przynajmniej spróbować, co uda się w tym zakresie zmienić. Wydaje się, że w sytuacji, w której osiągnięto porozumienie, które było wynikiem ustępstw z różnych stron, powinno być realizowane.

Europoseł skomentował także przygotowania do zakupu szczepionki przeciwko koronawirusowi.
– Mamy tu do czynienia z kontraktem. 22 miliony dawek szczepionki ma trafić do Polski – podkreślił  i zaznaczył, że przekazanie tych szczepionek przez Komisję Europejską w całości nie będzie szybkim procesem. Prof. Karski dodał, że spodziewa się wkrótce informacji z kolejnych firm, które będą ogłaszały opracowanie szczepionki przeciw koronawirusowi. Docelowo Komisja Europejska zamierza zakupić nawet 400 milionów dawek szczepionki.

W pierwszej transzy Komisja Europejska ma zakupić 50 milionów dawek. Miejmy nadzieję, że ta szczepionka w ogóle zostanie opracowana. To jest punkt wyjścia. W tej chwili opieramy się o różne oświadczenia firm farmaceutycznych, które wydają komunikaty w tej sprawie. 

Do wysłuchania rozmowy z prof. Karolem Karskim zaprasza Krzysztof Kaszubski

00:00 / 00:00

Autor: K.Kaszubski
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, Parlament Europejski, Poranne Pytania, Krzysztof Kaszubski
Właściciel „farmy grozy” skarży się w PE. Jak mówi, polskie sądy ścigają go bo jest Niemcem. Śliska Sprawa dziś o 17.15

Zadzwoń i weź udział w audycji Śliska Sprawa. W programie powróci temat "farmy grozy". Tak obrońcy zwierząt nazwali gospodarstwo obywatela Niemiec Stefana D. Skazany na 2,5...

Zamknij
RadioOlsztynTV