Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Karol Karski: strefa euro ciągnie za sobą również inne gospodarki

Fot. P.Getka

9,2% w strefie euro, 16,6% w Polsce – taką inflację notują Eurostat i polski Główny Urząd Statystyczny. Jej – nie do końca spodziewana – stabilizacja na wysokim poziomie była jednym z tematów Porannych Pytań Radia Olsztyn. Ich gościem był europoseł PiS Karol Karski.

Eurodeputowany twierdzi, że te dane pokazują, jak mocno gospodarki poszczególnych europejskich krajów są ze sobą powiązane.

Strefa euro ciągnie za sobą również inne gospodarki, w tym także gospodarkę polską. Jednocześnie mamy do czynienia z taką sytuacją, w której widzimy, że w strefie euro największa inflacja jest w tych państwach, które dopiero co przyjęły tę walutę lub też uczyniły to stosunkowo niedawno

– powiedział Karol Karski.

Z danych Eurostatu wynika, że tempo wzrostu cen w eurolandzie jest zróżnicowane, a najszybsze jest w krajach bałtyckich. Na Litwie i Łotwie odnotowano ponad 20-procentową inflację, w Estonii wyniosła ona ponad 17 procent. Dwucyfrowy poziom był jeszcze na Słowacji, we Włoszech, w Holandii, Austrii i Belgii. Najmniej dotkliwe podwyżki cen miała Hiszpania, gdzie inflacja wyniosła 5,6 procent.

Europoseł odniósł się także do amerykańskiej i unijnej pomocy finansowej dla walczącej Ukrainy. Przypomnijmy – w miniony piątek Stany Zjednoczone zadeklarowały kolejne – niemal trzy miliardy dolarów na wsparcie wojskowej dla Ukrainy.

Tymczasem w grudniu Rada Unii Europejskiej uzgodniła warunki pomocy na cały 2023 rok. Ustalono ją na poziomie 18 miliardów euro.

Europoseł PiS Karol Karski sceptycznie podchodzi jednak do zapewnień ze strony przywódców krajów Unii.

Trzeba jeszcze zobaczyć, jak to będzie wyglądało. Czasem Unia Europejska jest jak taka krowa, która dużo ryczy, a mało mleka daje. Już się okazuje, że mają to być kredyty, a nie bezzwrotne środki dla Ukrainy. Na ten moment wszystko pomaga Ukrainie, ale za chwilę może się okazać, że są jakieś problemy finansowe.

Tymczasem zgodnie z ostatnimi zapowiedziami USA niebawem do Ukrainy trafi m.in. sprzęt, który ma pomóc zwłaszcza w zaciekłych walkach w Donbasie, między innymi o Bachmut.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Karol Karski, inflacja
Mijający rok oczami mieszkańców Olsztyna: wojna, uchodźcy, dużo obaw

To był rok wojny, trudny i niepewny. Tak na pytanie o kończący się 2022 odpowiadali mieszkańcy Olsztyna. Wspomnienia, które po sobie zostawito przede wszystkim wojna w...

Zamknij
RadioOlsztynTV