Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Karol Jabłoński po raz 11. mistrzem świata w klasie DN!

Karol Jabłoński

Warunki faworyzowały lżejszych i młodszych zawodników, a jednak wygrałem – powiedział Karol Jabłoński, który po raz jedenasty w karierze zdobył złoty medal bojerowych mistrzostw świata. Brązowy wywalczył na jeziorze Kegonsa koło Madison w stanie Wisconsin Michał Burczyński.

W ostatnim dniu regat z powodu zbyt grubej warstwy mokrego śniegu na lodzie nie odbyły się dalsze wyścigi i rywalizacja zakończyła się po trzech rozegranych pierwszego dnia – poinformował Jabłoński (Olsztyński Klub Żeglarski), który trzykrotnie jako pierwszy meldował się na mecie. Jak zaznaczył, warunki słabowiatrowe faworyzowały lżejszych, bardzo doświadczonych, a przede wszystkim młodszych od niego zawodników.

A jednak wygrałem trzy wyścigi! Jestem bardzo zadowolony i dumny ze stylu, w jakim walczyłem. Miałem dobrą szybkość, bez której na pewno niewiele bym osiągnął. W każdym z wyścigów musiałem żeglować bardzo czujnie, wykorzystując odpowiednio szkwały. Najbardziej cieszy wygrana z Amerykaninem Matem Struble, trzykrotnym mistrzem świata (2007, 2008, 2009), przeciwko któremu żeglowałem po raz pierwszy. Była to oczekiwana przez wielu, zwłaszcza tu w USA, konfrontacja

– powiedział Jabłoński, zwany w środowisku „Karolem Wielkim”. W sierpniu skończy 54 lata. Jest najstarszym zawodnikiem w historii mistrzostw globu w żeglarstwie lodowym klasy DN (bojery), który zdobywa złote medale. Pierwszy tytuł mistrza świata zdobył w 1992 roku.Przed laty był jednym z najlepszych na świecie sterników.

Czas w miejscu nie stoi. Zegar tyka, ale mam powód do radości, że jestem może jak wino – im starsze, tym lepsze…

– dodał.

Gdy miał sześć lat, zaczął żeglować na Optimiście. Dwa lata później ojciec zachęcił go do spróbowania jazdy na lodzie.

To było na Tałtach, blisko rodzinnego domu. Zacząłem od monotypu, a mając 14 lat wsiadłem na DN i… wjechałem w rybaków. Początki, za co się nie weźmiesz, są zawsze trudne. Później takie przypadki już mi się nie zdarzały

– wspomniał. Brązowy medal wywalczył ubiegłoroczny wicemistrz świata Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn). Polaków rozdzielił Struble. Czwarte miejsce zajął Robert Graczyk, a szóste Tomasz Zakrzewski (obaj MKŻ Mikołajki), dwukrotny mistrz globu (2012-2013).

W czwartek ponad stu zawodników ma wyruszyć w poszukiwanie lodowej tafli, która nadawałaby się do przeprowadzenia mistrzostw Ameryki Północnej.

(PAP/as)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bojery, Karol Jabłoński, Robert Graczyk, Michał Burczyński, Mistrzostwa Świata w Bojerach, Madison, Wisconsin
Bojerowcy z Warmii i Mazur powalczą o Mistrzostwo Świata

Bojerowcy z Warmii i Mazur wyruszyli w podróż do Stanów Zjednoczonych, gdzie w niedzielę rozpoczną walkę w Mistrzostwach Świata. Tytułu będzie bronił olsztynianin Karol Jabłoński, ale...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV