Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Karetki wodne czuwają nad bezpieczeństwem turystów i mieszkańców

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. MOPR/FB

Pięć wodnych karetek strzeże bezpieczeństwa żeglarzy i turystów w regionie. Stacjonujące w Giżycku, Kamieniu, Rynie i Sztynorcie zabezpieczają Wielkie Jeziora Mazurskie, natomiast ta w Iławie – jezioro Jeziorak.

Jak poinformowała Magdalena Mil, rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, karetki wodne służą taką samą pomocą medyczną, jak tradycyjne karetki samochodowe. Są zaopatrzone w podstawowe sprzęty medyczne i leki.

Załogi wodnych ratowników przychodzą z pomocą ofiarom wypadków i nagłych zdarzeń zdrowotnych, do których dochodzi na mazurskich jeziorach. Zdarza się również, że ratownicy udzielają pomocy mieszkańcom wsi nad jeziorami. W razie potrzeby załogi karetek wodnych przekazują pacjentów szpitalom, tradycyjnym karetkom lub śmigłowcom LPR.

W ubiegłym sezonie wodne zespoły ratownictwa medycznego interweniowały na Warmii i Mazurach 445 razy. W tym sezonie będą stacjonowały na wielkich jeziorach do końca września.

Numer ratunkowy nad wodą to 601 100 100. Alarmowy numer ratownictwa wodnego to 984 i ogólny numer alarmowy 112.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w bezpieczeństwo, pomoc, jezioro
Energetycy chcą schować napowietrzne linie pod dna jezior i rzek

Aby zwiększyć bezpieczeństwo żeglarzy na Mazurach i Suwalszczyźnie, przebudowane zostaną kolejne odcinki linii energetycznych, które krzyżują się ze szlakami wodnymi. Napowietrzne linie będą schowane pod dna...

Zamknij
RadioOlsztynTV