Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 33 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kandydaci na RPO, dobra sytuacja epidemiczna i dyskusja na temat rozwoju Olsztyna. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Fot. A. Chmielewska

My, Wy, Oni – czyli spotkanie z politykami wszystkich partii rządzących. Dziś, w cudownych okolicznościach przyrody, Marek Lewiński prowadził audycję z ogrodu przy Radiowej 24 na skraju olsztyńskiego Lasu Miejskiego.

Z zaproszenia skorzystali:

  • Piotr Cezary Lisiecki, Ruch Narodowy, Konfederacja,
  • Edward Pietrulewicz, Polskie Stronnictwo Ludowe,
  • Małgorzata Matuszewska-Boruc, Nowa Lewica,
  • Marcin Kuchciński, Platforma Obywatelska,
  • Radosław Nojman, Prawo i Sprawiedliwość.

TEMAT 1

Już jutro posłowie mają zdecydować, kogo wybiorą na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.

Kandydatami tym razem są zgłoszona przez klub PiS senator Lidia Staroń (bezpartyjna) – wcześniej popierana m.in. przez Porozumienie – oraz prawnik, prof. Marcin Wiącek, popierany przez kluby KO, Lewicy i KP-PSL, koła: Polska 2050 i Polskie Sprawy oraz niektórych posłów Zjednoczonej Prawicy, m.in. lidera Porozumienia, wicepremiera Jarosława Gowina i posła Zbigniewa Girzyńskiego.

Czy to jest moment, w którym Rzecznik Praw Obywatelskich zostanie wybrany? Kto ma większe szanse zostać RPO? Jak goście Marka Lewińskiego oceniają kulisy wyborów nowego rzecznika?

TEMAT 2

Luzowanie obostrzeń. Co konkretnie się zmieni i od kiedy? Pierwsze czerwcowe luzowanie nastąpiło wczoraj. Od tego dnia otwarte mogą być strefy gastronomiczne m.in. w kinach, teatrach oraz na koncertach, zwiększony został również limit wiernych w kościołach. Maksymalnie 50% obłożenia. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Co dalej? Znacznie więcej zmian zacznie obowiązywać od 26 czerwca. Od tego dnia poluzowane zostaną limity na siłowniach, w klubach fitness, galeriach handlowych, bibliotekach, kinach, teatrach, restauracjach, hotelach, transporcie czy kasynach.

Poza tym więcej osób będzie mogło wziąć udział w targach, konferencjach oraz wystawach. Pod koniec czerwca otwarte zostaną także dyskoteki poluzowane zostaną też limity m.in. w kinach, teatrach, restauracjach, hotelach oraz transporcie. Wydarzenia sportowe i koncerty na obiektach sportowych będą się odbywać z większą liczbą widzów.

Czy znoszenie obostrzeń wchodzi w dobrym czasie, czy z politycznego punktu widzenia, rząd powinien coś jeszcze zrobić?

TEMAT 3

– Olsztyn powinien mieć ambicje metropolitalne – mówił w Porannych Pytaniach prezes PiS w okręgu olsztyńskim. Jerzy Szmit ponownie zapowiedział, że politycy i samorządowcy jego partii rozpoczynają dużą dyskusję na temat rozwoju stolicy województwa warmińsko-mazurskiego, gdyż nie zgadzają się z wizją osób rządzących miastem. Szmit stwierdził, że pierwsze eksperckie dyskusje zostaną zainicjowane jeszcze przed wakacjami.

To jest bardzo duże przedsięwzięcie – społeczne – a więc nie mamy zaplecza kilkuset urzędników ratuszowych czy innych instytucji, które podlegają ratuszowi. Musimy to robić swoim własnym wysiłkiem i trudem. Będziemy tu robić, już to robimy. Odbywają się na razie spotkania organizacyjne, ale przed wakacjami będzie ogłoszony cały plan rozmów. Będą też ogłoszone osoby, które będą za poszczególne segmenty tej dyskusji odpowiadały.

Politycy PiS z regionu przekonują, że Olsztyn powinien ściślej współpracować z ościennymi gminami, postawić na kolej metropolitalną, a także przyciągać inwestorów z pomocą Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

Redaktor Marek Lewiński. Fot. A. Chmielewska

Od lewej: Edward Pietrulewicz i Piotr Cezary Lisiecki. Fot. A. Chmielewska

Marcin Kuchciński. Fot. A. Chmielewska

Radosław Nojman, Małgorzata Matuszewska-Boruc. Fot. A. Chmielewska

Od lewej: Marek Lewiński, Radosław Nojman, Małgorzata Matuszewska-Boruc i Marcin Kuchciński. Fot. A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Edward Pietrulewicz, Marcin Kuchciński, Małgorzata Matuszewska-Boruc, Radosław Nojman, My Wy Oni
O strategii rozwoju Olsztyna do 2030 roku i Polskim Ładzie. Posłuchaj Porannych Pytań

Urząd Miasta zachęca do udziału w debatach nad nową strategią rozwoju Olsztyna do 2030 roku. W sierpniu chce zacząć cykl spotkań z mieszkańcami, radnymi i organizacjami...

Zamknij
RadioOlsztynTV