Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kandydaci do sejmiku województwa zmierzyli się w debacie radiowej

Debata kandydatów do sejmiku województwa

Za nami pierwsza debata wyborcza w Radiu Olsztyn. Z pytaniami Andrzeja Piedziewicza zmierzyli się kandydaci do sejmiku wojewódzkiego.

Do debaty zaprosiliśmy przedstawicieli komitetów, które zarejestrowały listy we wszystkich okręgach wyborczych: Marcina Kuchcińskiego (Koalicja Obywatelska), Sylwię Jaskulską (Trzecia Droga – PSL i Polska 2050), Patryka Kozłowskiego (Prawo i Sprawiedliwość), Leszka Szatkowskiego (Lewica) i Piotra Cezarego Lisieckiego (Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy).

Kandydaci przedstawili swoje pomysły m.in. na wykorzystanie środków unijnych, kierunki rozwoju regionu, czy pobudzanie aktywności gospodarczej.

Patryk Kozłowski – kandydat PiS ubiegający się o reelekcję w sejmikowych ławach podkreślił, że fundusze europejskie powinny służyć każdemu mieszkańcowi.

Mieszkamy w jednym z największych województw i jednoczenie, w jednym z najmniej zaludnionych. Powinniśmy fundusze europejskie wydawać na infrastrukturę komunikacyjną – drogi, obwodnice. Wiele już zostało zrobione, ale jeżdżąc, szczególnie, po gminach wiejskich widać, że stan dróg nie jest idealny

– zaznaczył kandydat PiS.

Marszałek województwa Marcin Kuchciński – kandydat Koalicji Obywatelskiej podkreślił, że dla niego liczy się przede wszystkim zrównoważony rozwój regionu.

Mamy przygotowane olbrzymie kwoty na drogi. Inwestujemy duże pieniądze w kulturę. Idealnym przykładem jest hala Urania, która co prawda nie jest obiektem kulturalnym, ale oddziałuje na cały region. Trzeba inwestować w ludzi, polepszając ich kompetencje

– zaznaczył.

Kandydujący do sejmiku województwa z listy Lewicy Stanisław Szatkowski zwrócił uwagę, że dokładnie dwie dekady temu sam przekonywał mieszkańców regionu, że nasza obecność w Unii Europejskiej to szansa na szybki rozwój i poprawę losu mieszkańców.

Dziś z satysfakcją patrzę ile udało się wykonać. Gdybym miał krytycznie oceniać, to nie mam wielu uwag. Mógłbym wskazać na dalszą potrzebę realizowania tematów związanych z polityką klimatyczną czy odnawialną energią

– podkreślił.

Komitet Trzeciej Drogi – PSL i Polski 2050 reprezentowała w debacie Sylwia Jaskulska, dla której środki unijne powodują zmiany na wszystkich poziomach życia.

Moim konikiem jest służba zdrowia. Uważam, że pieniądze nic są nie warte jeśli nie mamy zdrowia. Ostatnio byliśmy w Brukseli z dyrektorami szpitali i zobaczyliśmy jak wiele potrzeba inwestycji, między innymi w psychiatrię dzieci i młodzieży. (…) Wiele mamy do zrobienia, ale samorząd województwa to gwarancja dobrze wydanych pieniędzy

– powiedziała.

Komitet Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców reprezentował Piotr Cezary Lisiecki. Kandydat wskazał na dziedziny, w które nie powinno się inwestować pieniędzy.

Nie powinniśmy wydawać środków na antysamochodzizm. Nie powinniśmy wydawać środków na  rzeczy, które ograniczają swobody przemieszczania się. Jeśli będziemy inwestować w drogi, po których nie będziemy mogli jeździć samochodem to traci to sens

– mówił.

Kolejne debaty odbędą się na początku kwietnia. Kandydaci na prezydenta Elbląga spotkają się w Radiu Olsztyn 2 kwietnia o godz. 17.15. Natomiast 4 kwietnia o tej samej godzinie odbędzie się debata z udziałem kandydatów na prezydenta Olsztyna.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Debata kandydatów do sejmiku województwa

A. Piedziewicz (Radio Olsztyn). Fot. Ł. Sadlak

P. Kozłowski (PiS). Fot. Ł. Sadlak

M.Kuchciński (KO). Fot. Ł. Sadlak

S. Jaskulska (Trzecia Droga -PSL, Polska 2050 Szymona Hołowni). Fot. Ł. Sadlak

P. Lisiecki (Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy). Fot. Ł. Sadlak

S. Szatkowski (Lewica). Fot. Ł. Sadlak

Autor: Ł. Sadlak

Więcej w debata, Radio Olsztyn, sejmik województwa, video, uwaga
Bliższe Spotkania – 27.03.2024

Debaty Radia Olsztyn i Wielki Tydzień - to tematy środowych Bliższych Spotkań Radia Olsztyn. Z gośćmi rozmawiały Izabela Malewska I Małgorzata Sadowska. Ruszają debaty przedwyborcze Radia Olsztyn....

Zamknij
RadioOlsztynTV