K. Jurgiel: trzeba dalej izolować Rosję, przyjąć kolejny pakiet sankcji
Parlament Europejski na jutrzejszej sesji planarnej będzie głosował nad rezolucją uznającą Rosję za państwowego sponsora terroryzmu. Wcześniej w tej sprawie doszło do porozumienia grup politycznych. W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn mówił o tym europoseł PiS Krzysztof Jurgiel.
Podkreślał, że za dokumentem stoi 15 działań, które powinno się podjąć wobec Federacji Rosyjskiej.
Chodzi o to, żeby izolować Rosję dalej, żeby przyjąć 9 pakiet sankcji. To ma szkodzić Rosji pod względem gospodarczym, ale też chodzi o izolację polityczną. Przyjecie takiej rezolucji jest sygnałem dla wielu organizacji światowych.
Autorzy rezolucji wskazują, że umyślne ataki i okrucieństwa Rosji wobec ludności cywilnej, niszczenie infrastruktury cywilnej oraz inne poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego są równoznaczne z aktami terroru wobec ludności i stanowią zbrodnie wojenne.
Projekt ustawy o Planie Strategicznym
Jest projekt ustawy o Planie Strategicznym dla wspólnej polityki rolnej. Chodzi o sposób przyznawania pieniędzy rolnikom w kolejnej perspektywie finansowej. Jak wskazał w porannej audycji Krzysztof Jurgiel, dokument jest implementacją prawa unijnego do polskich przepisów.
On określa przede wszystkim sposób podejmowania decyzji i organy, które to realizują. Tam mamy szczegóły dotyczące dopłat bezpośrednich, informację o tym, co powinna zawierać taka decyzja, jak powinna wyglądać kontrola dopłat bezpośrednich. Dokument musi wejść w życie do 15 marca.
Wtedy rusza bowiem przyjmowanie pierwszych wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników.
Przypomnijmy, że na płatności bezpośrednie w latach 2023-2027 dostępny budżet wyniesie ponad 17 miliardów euro, w tym na ekoschematy wydane zostanie ponad 4 miliardy euro. W ramach ekoschematów rolnicy będą mogli ubiegać się o płatności związane z obszarami z roślinami miododajnymi, z prowadzeniem produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin, z biologiczną ochroną upraw, z retencjonowaniem wody na trwałych użytkach zielonych, z dobrostanem zwierząt oraz z rolnictwem węglowym.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego
Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Niebojewska