Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jubileusz parafii greckokatolickiej w Lidzbarku Warmińskim

Fot. J. Chrunik

Parafia greckokatolicka pod wezwaniem świętych Cyryla i Metodego w Lidzbarku Warmińskim świętowała swoje 30-lecie. Początkowo nabożeństwa greckokatolickie odprawiane były w kaplicy rzymskokatolickiej.

W 1994 roku Urząd Miasta w Lidzbarku Warmińskim przekazał na własność budynek dzisiejszej cerkwi, ale trzeba go było wyremontować. – Wszystko opierało się na entuzjazmie wiernych – mówi proboszcz ksiądz Bogdan Sytczyk.

Można wejść na stronę parafialną i zobaczyć jak wygląda budynek i miejsce przekazane nam przez władze. Na dzisiejszy stan, to ktoś by powiedział… nienormalni.. Na co oni się rzucili.

00:00 / 00:00

Grekokatolicy z Lidzbarka wiedzieli jednak, że własna cerkiew, to gwarancja zachowania własnej tożsamości – dodaje ksiądz Bogdan Sytczyk.

Wszystkie tradycje są kultywowane, tak jak oni robili to wcześniej. Mówią: pamiętają to z domu, my w domu też tak robiliśmy.

00:00 / 00:00

Uroczystościom w Lidzbarku Warmińskim przewodniczył ordynariusz olsztyńsko-gdański, ksiądz biskup Arkadiusz Trochanowski.

Fot. J. Chrunik

Fot. J. Chrunik

    Fot. J. Chrunik

Fot. J. Chrunik

Fot. J. Chrunik

Fot. J. Chrunik

Fot. J. Chrunik

Fot. J. Chrunik

Fot. J. Chrunik

Fot. J. Chrunik

Autor: J. Chronik
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w biskup, Lidzbark Warmiński, grekokatolicy, ordynariusz, Parafia Greckokatolicka, Arkadiusz Trochanowski, święty Cyryl i Metody
Wolontariusze z Włoch przywieźli dary dla uchodźców z Ukrainy

20 pralek, 40 piętrowych łóżek, leki, sprzęt medyczny, żywność, a także artykuły higieniczne dla dzieci i dorosłych - to dary dla uchodźców z Ukrainy, które przywieziono...

Zamknij
RadioOlsztynTV