Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Józef Dziki: Zasady wynagradzania powinny być czyste i przejrzyste

Józef Dziki – przewodniczący warmińsko-mazurskiej „Solidarności”

O autolustracji, obniżce pensji posłów i samorządowców oraz płacach w budżetówce  mówił  przewodniczący warmińsko-mazurskiej „Solidarności”  Józef Dziki w rozmowie z Markiem Lewińskim.

Józef Dziki z pełnym spokojem przyjął uprawomocnienie się wyroku orzekającego, że nie był tajnym współpracownikiem SB.

Dla mnie zagadką było, jak moje nazwisko pojawiło się w książce, a ja nic o tym nie wiem (…) Uważam, że zrobienie przez Grzegorza Majchrzaka zdjęcia z jakiś archiwów i zamieszczenia w książce „Inteligentna forma internowania” bez dogłębnego zbadania materiałów zrobiło wielką szkodę. Dla mnie to satysfakcja, że prokurator badający archiwa nie miał żadnych wątpliwości, że w 2008 roku złożyłem zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. Zostały naruszone moje dobra osobiste, ucierpiała praca zawodowa, zaufanie społeczne, przeżyła to rodzina. Nie mówię już o utracie zdrowia, bo przez tydzień leżałem w szpitalu.

Szef warmińsko-mazurskiej Solidarności razem z kancelarią prawną zastanawia się, czy autorowi książki wytoczyć powództwo cywilne, czy sprawę karną.

W Porannych Pytaniach Józef Dziki mówił także o staraniach Solidarności o podwyżki dla pracowników budżetówce. Od 2009 roku nie było budżetówka nie miała podwyżek wynagrodzeń.

Politycy niech sobie obcinają pensje. My jako Solidarność od lat walczymy o podwyżki. Na dzień dzisiejszy, żeby w miarę usatysfakcjonować budżetówkę podwyżka powinna być na poziomie 15 procent. O to będziemy walczyć (…)

Józef Dziki podkreślał, że zasady wynagradzania powinny być czyste i przejrzyste. Przewodniczący warmińsko-mazurskiej „Solidarności” skomentował plany obniżenia pensji posłów i samorządowców.

Odpowiedzialność ministra jest duża (…) Jeśli jest dobry to musi być dobrze wynagradzany. Mówi się, że mało zarabiają i dostają nagrody. Jeśli jest duża nagroda to gryzie społeczeństwo (…) Gdyby taki minister miał wyższą pensję to nie rzucałoby się w oczy. Jeśli PiS uważa, że te pensje są za duże i trzeba je obciąć to nie mam nic przeciwko. Podobnie jak nagrody. Uważam, że przekazanie ich na cele społeczne to jest dobry krok.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Józefem Dzikim

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Solidarność, NSZZ Solidarność
Uprawomocnił się wyrok orzekający, że szef warmińsko-mazurskiej „Solidarności” Józef Dziki nie był tajnym współpracownikiem SB

Wyrok w tej sprawie wydał Sąd Okręgowy w Gdańsku. Na konferencji prasowej szef regionalnej „Solidarności” mówił, że nie wyklucza podjęcia kroków prawnych wobec autorów publikacji, w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV